pulluk.com bloga hoşgeldiniz!

Sektörden ve bizden haberlere buradan ulaşabilirsiniz.

Kumluca Hali Kumluca Hali Kumluca Hal Fiyatları

11 Mayıs 2021 Kumluca Hali Kumluca Hali Kumluca Hal Fiyatları

Kumluca hali ülkenin en büyük gıda pazarlarından biri olarak çalışmalarına devam etmektedir. Türkiye’nin en büyük ve hareketli yaş meyve –sebze hali olan Antalya’daki Kumluca hali, ülkenin dört bir yanındaki sebze meyvenin fiyatını belirleyen en önemli kurumlardan biridir. Bu halden çıkan sebze ve meyveler, ülkenin dört bir yanına dağılmakta ve fiyatları buradan çıkarken belirlenmektedir. 

Antalya’nın merkezi ilçelerinden birisi olan Kumluca, turfanda sebze ihtiyacının karşılanmasında Antalya ve hatta Türkiye ölçeğinde önemli bir yere sahip olmasıyla dikkatleri çekmektedir. Buradaki sebzelerin tamamı yerli üreticiler tarafından büyük çiftlikler ve seralarda üretilerek, yaz- kış fark etmeksizin kaliteli ve sağlıklı olarak ülkenin her yerinde tüketilebilmesini sağlamaktadır. Kumluca hali aynı zamanda, ülkemizin en önemli geçim kaynağı olan tarım sektörünün canlı tutulmasına katkıda bulunmakta, yüksek miktarlı satışların yapıldığı önemli bir ticaret merkezi olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Kumluca’da Sebze Fiyatları Nasıl Belirlenmektedir?

Kumluca halinde sebzelerin fiyatlarının doğru bir şekilde belirlenmesi için günlük olarak fiyat güncellemeleri yapılmaktadır. Sabahın erken saatlerinde araçlara yüklenirken fiyatları belirlenen sebzelerin, satışa sunulduğundaki tavan fiyatı ise devlet kurumları tarafından belirlenmiş olmakla birlikte, taban fiyat, halin belirlemiş olduğu fiyatın altına düşmemektedir. Bu fiyat güncellemeleri düzenli olarak yayınlanarak, fiyatların sürekli olarak yenilenmesini ve tarlada ürün yetiştiren çiftçilerin ürünlerinden zarar etmesi engellenmektedir. Bu fiyat güncellemelerinin sürekli ve aktif olarak gerçekleştirilmesi, sebze fiyatları konusunda doğal koşulların doğrudan etkili olmasıdır. Her ne kadar seracılık faaliyetleri ülkemizde gelişmiş olsa da doğal yöntemlerle yetiştirilen sebzelerin hava ve doğa koşullarına bağlı olarak yaşadığı rekolte düşüklükleri sonucu fiyatlarda yapılan güncellemeler ile çiftçinin kârlılığını en üst düzeyde tutmak için destek olunmaktadır.

Kumluca Halinde Hangi Sebzeler Satılmaktadır?

Kumluca hali, ülkenin yaş sebze konusundaki en önemli merkezlerinden biridir. Burada birçok sebze ve meyve çeşidi satılarak, ülkenin dört bir yanında rahat bir şekilde tüketilmesi sağlanmaktadır. Kumluca halinde satılan belli başlı sebzeler şunlardır:

  • Domates
  • Kıl biber
  • Salatalık
  • Jalapeno Biber
  • Kabak
  • Patlıcan
  • Fasulye

Temel tüketim sebzeleri başta olmak üzere, Kumluca hal fiyatları sebzelerin o dönemdeki miktarına bağlı olarak değişen miktarlarda ayarlanmakta, bu fiyatlar üzerinden pazarlanmaktadır. Halde yapılan alışverişler yalnızca pazarlara ve marketlere gönderilen büyük parçalar değil, bireysel olarak yapılan alışverişler ile de şehir ekonomisini canlandırmakta, Antalya’nın Kumluca İlçesini ülkenin en önemli yaş sebze satış merkezlerinden biri haline getirmektedir.

Kumluca Hali Taze Sebze Satışında Önemli Bir Merkez Haline Gelmiştir

Kumluca halinde yaptığınız alışverişlerin tamamında eviniz için yaptığınız taze gıda alışverişlerine ekonomik fiyatlarla katkı sağlayabilirsiniz. Ekonomik fiyatları ve yüksek miktarlı ürünler sayesinde, Kumluca, ülkemiz için önemli bir tarım merkezi haline gelmiştir. Bu avantajını da sürekli olarak ürün çeşitliliğini arttırarak ve bu ürünleri en uygun fiyatlarla sunarak göstermektedir. Hal sebze fiyatları standart alışveriş alanı olan Pazar ve marketlere kıyasla çok daha ekonomiktir. Bu sayede alışverişlerinizi çok daha ekonomik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Üreticinin direkt olarak ürününü getirdiği komisyoncu, ürün kalitesine göre sınıflandırmakta ve fiyatları da buna göre belirlemektedir. Komisyoncunun belirlemiş olduğu hal fiyatları devreye girdiğinde ise üreticinin fiyatlar üzerindeki etkisi tamamen ortadan kalkmış olmaktadır. Komisyoncu farkına rağmen, halden alışveriş yapmak oldukça avantajlı bir seçenek olarak görülmektedir.