Binlerce İlanı Keşfedin!

Tarım, hayvancılık, meyve, sebze, küçükbaş, kümes hayvanı, hububat ve birçok şeyi bulabilirsiniz.


-

İLAN BİLGİLERİ

KONUM

FİYAT

Aramanıza uygun ürün için henüz ilan oluşturulmadı.

Büyükbaş Hayvan Nedir? Hangi Hayvanlar Büyükbaştır?

Büyükbaş hayvanlar yaşlarına cinlerine göre değişik isimler ile anılmaktadır Peki, hangi hayvanlara buzağı, dana, düve, tosun, inek, boğa ve öküz deniliyor?
 

Buzağı: 0 – 6 aylık inek yavrusuna deniliyor. Erkek ya da dişi olabilir.

Dana: 6 – 15 aylık inek yavrusuna deniliyor. Erkek dana veya dişi dana olabilir.

Düve: Doğum yapmamış dişi inek yavrusuna deniliyor.

Tosun:15 aylık – 2 yaş arası erkek inek yavrusuna tosun deniliyor.

İnek: 2 yaş ve üzeri dişi sığırlara deniliyor.

Boğa: 2 yaş ve üzeri erkek sığırlara deniliyor.

Öküz: Kısırlaştırılmış boğalara deniliyor.

Kırmızı et alımında yapılan sınıflandırma ise bu kadar detaylı olmuyor. Burada da düve, dana ve sığır terimleri karşımıza çıkıyor. Doğum yapmamış dişiden elde edilen ete düve eti, erkek hayvana dana eti, doğum yapmış dişiden elde edilen ete ise sığır eti deniliyor.

Bu konuda uzmanların verdiği bilgilere göre, etin sulu olması. Burada da hayvan yaşlandıkça etin içindeki su oranının azaldığına dikkat çekiliyor. Bundan dolayı 15 aylık bir hayvanın etinin sululuk oranı ortalama yüzde 75’lerdeyken, hayvan yaşlandıkça etin içindeki su oranının yüzde 55’lere kadar düştüğüne işaret ediliyor. Dolayısı ile hayvan ne kadar gençse eti de o kadar lezzetli oluyor.

Etin lezzeti konusunda hayvanın cinsiyeti de ön plana çıkıyor. Dişinin doğum yapmış olması etin kalitesini düşürürken, doğum yapmamış dişinin eti aynı yaştaki erkek dananın etinden daha lezzetli olduğu belirtiliyor.

Pulluk.com’ dan Buzağı fiyatlarına, dana fiyatlarına, düve fiyatlarına, tosun fiyatlarına, inek fiyatlarına, boğa fiyatlarına, öküz fiyatlarına ulaşabilirsiniz. 2021 buzağı fiyatlarını büyükbaş hayvan kategorisi altından buzağı kategorisinde görebilirsiniz. 2021 dana fiyatlarına büyükbaş hayvan kategorisi altındaki dana kategorisinden ulabilir inceleyebilirsiniz. 2021 düve fiyatlarını büyükbaş hayvan ilanları kategorisi altında düve alt kategorisi kısmından ulaşabilirsiniz, 2021 tosun fiyatları için büyükbaş hayvan ana kategorisi altında inceleyebilirsiniz. 2021 inek fiyatlarına ulaşabilmek içinse büyükbaş hayvan kategorisi altında inek fiyatları kategorisinde bulabilirsiniz. 2021 boğa fiyatları için ise büyükbaş hayvan ilanları başlığının altından, boğa kategorisinde bulabilir, inceleyebilirsiniz. 2021 Öküz Fiyatları içinse yine büyükbaş hayvan kategorisi ilanı altından öküz ilanları kategorisinden tüm öküz ilanlarına bakabilir, güncel tüm öküz fiyatlarını inceleyebilirsiniz.