Binlerce İlanı Keşfedin!

Tarım, hayvancılık, meyve, sebze, küçükbaş, kümes hayvanı, hububat ve birçok şeyi bulabilirsiniz.


-

İLAN BİLGİLERİ

KONUM

FİYAT

Aramanıza uygun ürün için henüz ilan oluşturulmadı.

Kuzu Fiyatları Satılık Kuzu İlanları

Koyunun türünün yavrularına kuzu denmektedir. Yeni doğum yapan bir koyunun yavrusu 1 yaşına gelinceye kadar kuzu olarak adlandırılır. Bu süreçten sonra ise koyun türünün üyesi olmaktadır. Keçi ve koyun gibi kuzularda bir memeli türüdür. Ülkemizde evcil olarak kuzular mevcutken bu türün yabanileri de bulunmaktadır. Dünyanın hemen hemen her bölgesinde yaşama alanı bulan kuzular farklı iklimlerde az da olsa ormanlarda bulunmaktadırlar. Bitkisel ürünler otlar ve samanlarla beslenmektedirler. Diğer hayvanlara kıyasla daha çok sürü oluşturma eğiliminde bulunurlar. Sıcak havalarda tüm kuzu sürüsü iç içe geçerek uygun serinliği oluşturmak için hamleler yaparlar.

Ülkemizde her bölgede çeşitli kuzu türleri bulunmaktadır. Fiziki özellikleriyle birbirlerinden ayrılan bu adaklık kuzu türleri bulundukları coğrafi koşulların özelliklerini taşımaktadırlar. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de kuzunun birçok getirisi vardır. Etinden, sütünden, yününden ve gübresinden oldukça faydalanılabilir. Daha çok kırsal bölgelerde kırpılan kuzuların yününden yatak yorganlar yapılmaktadır. Bununla beraber bu yünler bazı ortopedik rahatsızlıkların giderilmesinde de kullanılmaktadır. Erkek kuzularda her zaman çift boynuz bulunurken, dişilerde ise bazılarında olur bazılarında da boynuz bulunmamaktadır. Boynuzların üzerindeki boğumlar kuzu veya koyunun yaşını göstermektedir.

Adaklık Kuzunun Özellikleri

Bir kuzu veya koyunun adaklık veya kurbanlık olarak kesilebilmesi için çeşitli koşulları sağlaması gerekmektedir. Bu koşullardan en önemlisi kuzunun yaşıdır. 6 ayını doldurmuş olan bir kuzu bir yaşındaki bir koyun gibi iri ve gösterişli olursa kurban edilmesinde bir sakınca bulunmamaktadır. Bu koşulun uygun olmaması durumunda kuzunun en az 1 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Diğer bir koşul ise kesilecek olan kuzunun ayıplarının olmamasıdır. Bu ayıplar kuzuyu yaşlı derecede gösterecek kadar düşkün ve zayıf olması, dişlerinin dökük olması, iki gözü kör ve boynuzlarının kırık olması, kuyruğu veya kulaklarının bir kısmının kesik oluşu gibi eksiklikler kurban ve adak kesimine engel olmaktadırlar. Bunun yanında hayvanın doğuştan tek boynuzlu olması, yemini bulmasına engel olmayacak göz problemi, hafif hasta veya kulağının delik olması gibi durumlar kuzuyu kurban veya adak olarak kesmeye engel değildir. Adaklık fiyatları kuzunun cinsi ve ağırlığı ile ortaya çıkar.

Kuzu Özellikleri ve Fiyatları

Ülkemizin coğrafi bölgelerinin çeşitli özelliklerde oluşu bu bölgelerde yaşayan hayvanların fiziksel özelliklerinin de farklı olmasına sebep olmuştur. Hemen her bölgedeki koyun ve kuzu çeşitleri farklıdır. Boynuzsuz türlerin yanında boynuzlular, geniş kuyrukluların yanında ince kuyruklular. Siyah renkli olanların yanında sade beyaz olanlar gibi çeşitler bulunmaktadır. Kuzuların bu şekilde değişiklik göstermesi fiyatlarında da ufak çaplı değişikliklere gitmiştir. Adaklık kuzu alınırken genelde hayvanın canlı ağırlığına göre bir fiyat biçilmesi kararlaştırılmıştır. Bu şekilde hayvan canlı bir şekilde tartılarak kilosu hakkında bir bilgiye sahip olunabilir. Çok yüksek olmayan kuzu fiyatları kuzunun ağırlığına ve yaşına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Kurbanlık kuzu kestirmek isteyenler için kurbanlık çadırları kurulur ve herkesin bütçesine göre kuzu çeşidi bulunur. En uygun fiyatlı kuzuları firmamızdan alabilirsiniz.