Binlerce İlanı Keşfedin!

Tarım, hayvancılık, meyve, sebze, küçükbaş, kümes hayvanı, hububat ve birçok şeyi bulabilirsiniz.


-
-

İLAN BİLGİLERİ

KONUM

FİYAT

  • Tarım
  • Baharat ve Aromatik Bitkiler
  • Zahter

Zahter kahvaltılık 1 kg

İlan Tarihi: 8 July 2021

İlan Konumu: Beşiktaş - İstanbul(Avrupa)/Türkiye

Beşiktaş - İstanbul(Avrupa)/Türkiye

32.90₺

  • Tarım
  • Baharat ve Aromatik Bitkiler
  • Zahter

Kahvaltılık Zahter 250 gr

İlan Tarihi: 28 June 2021

İlan Konumu: Beşiktaş - İstanbul(Avrupa)/Türkiye

Beşiktaş - İstanbul(Avrupa)/Türkiye

26.00₺

Baharatlar ve Aromatik Bitkiler

Baharat; çeşitli bitkilerin tohum, çekirdek, meyve, çiçek gibi kısımlarının kurutularak öğütülmesi ile elde edilen ürünlerdir. Baharatlar, yiyeceklere tat, koku ve aroma vermek için kullanılır. Baharat kelimesi "Kokulu bitkiler" anlamına gelir. Ülkemizde 10 bine yakın bitki türü bulunmaktadır. Bu bitkilerden yaklaşık 1500 adedi baharat olarak kullanılmaktadır. Aromatik bitkiler baharatlardan farklıdır. Aromatik bitkilerin yaprakları, çiçekleri kurutulup öğütülüp kullanılır. Kullanım amacı genelde sadece aroma vermesidir. Baharat bitkilerinin ise sadece yaprağı ve çiçeği değil yaprağı, dalı, kökü, gövdesi kullanılabilir. Aromatik bitkiler yemeklere pişirme sürecinin sonunda katılırken baharatlar pişirme sürecinin başında katılırlar.

Yaygın Kullanılan Aromatik Bitkiler

Aromatik bitkiler yemeklerde aroma vermesi amacı ile kullanılırlar. Kullanılan aromatik bitkiler ne kadar tazeyse yemeğe kattığı aroma da o kadar keskin ve kuvvetli olur. Kurutulmuş olan aromatik bitkilerin saklanma süresi 6 ayı geçmemelidir. Taze olarak kullanılanları ise en fazla birkaç gün içinde tüketilmelidir.

Yaygın kullanılan aromatik bitkilerin başında fesleğen gelir. "Aromatik bitkilerin kralı" olarak bilinen fesleğen mutfakların vazgeçilmezidir. Keskin kokusu ve aromasıyla çok sık tüketilen fesleğenin mideyi yumuşattığı ve hazımsızlığı giderdiği bilinir. Fesleğen fiyatları her cebe uygun olmasıyla bilinir. Fesleğen fiyatları 2021 için sitemizi inceleyebilirsiniz.

Maydanoz kurutulmuş veya taze olarak kullanılabilen bitkilerden bir başkasıdır. Yapraklarında A, C ve K vitaminleri bulunur. Neredeyse her yemekle tüketilen maydanoz için en uygun fiyatları sunmaktayız.

Nane, mutfakların olmazsa olmazı olarak bilinen bir bitkidir. Kurutulmuş şekilde ve taze olarak kullanılabilir. Kendine has bir mentol lezzeti bulunur. 2021 nane fiyatları için en uygun seçenekleri müşterilerimize sunuyoruz.

Kekik, güçlü ve acımtırak bir lezzete sahiptir. Aroması ve kokusu oldukça keskindir. Kullanım alanı oldukça fazladır. En çok tercih edilen aromatik bitkilerdendir. 

Başka bir aromatik bitki ise adaçayıdır. Adaçayı kuvvetli bir aromaya sahiptir. Soslarda tercih edilmesinin yanında demlenip bitki çayı olarak da tüketilebilir. Üst solunum yolları iltihaplarını giderici özelliği de tıbbi faydaları arasında bilinir. Adaçayı fiyatları için en uygun fiyatları sunmaktayız.

Soğan ve sarımsak da aromatik bitkiler arasında bilinen ve mutfakların demirbaşı olan lezzetlerdir. Her gün tüketilen bu iki bitkinin sağlık için olan faydaları uzun yıllardır bilinmektedir. Bu sayılanlar dışında biberiye, safran, lavanta, rezene, dereotu, defne yaprağı gibi aromatik bitkiler de bulunur.

Yaygın Kullanılan Baharatlar

Baharatlar yemeklere aroma katmak için kullanılır fakat aromatik bitkilerden farklı olarak daha keskin tat ve kokuya sahiplerdir. Hava almayan serin ve kuru kaplarda uzun süre saklanabilirler.

Yaygın olarak kullanılan baharatlarda ilk akla gelen tarçındır. Tarçın güzel ve etkileyici bir kokuya sahiptir. Genellikle tatlı tatlarla kullanılan tarçının toz veya çubuk şeklinde satışı mevcuttur. Tarçın fiyatları konusunda en iyi seçenekleri sunuyoruz.

Karanfil keskin kokusuyla hafızalarda yer eden bir baharattır. Yiyecek ve içeceklerde tercih edilen karanfil, tatlı bir aromaya sahiptir. Zencefil ise daha hafif ve keskin bir tada sahiptir. Kök olarak kullanılan zencefil kurutulup öğütülmüş olarak ya da taze kök olarak kullanılabilir.

Karabiber keskin bir kokuya ve acı bir tada sahiptir. Pul biber veya toz biber ise karabiber gibi keskin kokuya sahip değildir. Mutfakların vazgeçilmez baharatları bunlardır. Karabiber fiyatları 2021 sitemizde yer almaktadır.

Yukarıda sayılanlar dışındaki baharatlar; çörekotu. köri, kimyon, zerdeçal, vanilya, susam, muskat cevizi, demirhindi olarak sıralanır. Tüm baharat fiyatları için firmamız en uygun fiyatı sunmaktadır.

Diğer Zenginleştirici Ürünler

Mutfakların ve sofraların zenginleştirici ürünleri çok fazladır. Baharatlar ve aromatik bitkiler dışında sayılabilecek kategorilerden biri de baklagillerdir. Besin değeri oldukça yüksek olan baklagiller mutfakların olmazsa olmaz ürünleridir. Baklagiller kurutulmuş olarak satın alınır. Serin ve kuru yerlerde muhafaza edilir. En yaygın kullanılan baklagiller; nohut, kırmızı mercimek, yeşil mercimek, kuru fasulye, bulgurdur. Kullanım alanı fazla olan baklagil fiyatları için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Firmamız en iyi hizmeti sunmak için çalışmaktadır.