Binlerce İlanı Keşfedin!

Tarım, hayvancılık, meyve, sebze, küçükbaş, kümes hayvanı, hububat ve birçok şeyi bulabilirsiniz.


-
-

İLAN BİLGİLERİ

KONUM

FİYAT

Aramanıza uygun ürün için henüz ilan oluşturulmadı.

Baklagiller

Baklagiller insanlar tarafından uzun yıllardır üretilmekte ve sevilerek tüketilmektedir. Kabuklu bitkilerin içerisindeki çekirdeklerin kurutularak elde edilmesiyle oluşmaktadır. Baklagil familyası havadaki azotu biriktirme özelliğine sahiptir. Bu sebeple ekildikleri toprakları zenginleştirdiği görülmektedir.  Baklagillerin mercimek, nohut, fasulye, bakla, barbunya, bezelye gibi birçok çeşidi bulunmaktadır.

Baklagillerin Faydaları

Baklagiller yüksek oranda protein, karbonhidrat, lif, B vitamini, demir ve birçok vücuda faydalı mineraller içermesi sebebi ile sağlık açıcından büyük yararı bulunmaktadır.

Hayvansal gıda tüketmeyen kişiler için baklagiller ana protein kaynağını oluşturmaktadır.

Baklagil tanelerinde selüloz bulur. Tanelerin iç kısımlarında ise nişasta bulunmaktadır.

Sağlıklı beslenme adımında ilk başı baklagiller çekmektedir. Kilo kontrolü sağlamaya oldukça yararlıdır. Bu sayede diyet ve sağlıklı beslenme de uzun süre tok tutması sebebi ile sık sık tüketilmektedir.

Baklagillerin yüksek oranda lif içermesi sebebiyle hazımsızlığı önler. Böylece kabızlık problemi yaşanmasını önler.

Baklagiller kolesterol ve doymuş yağ içermezler bu sebeple de kalp sağlığı için de oldukça faydalıdır.

Baklagillerin içerisinde bol miktarda vitamin ve mineral bulunması sebebi ile bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

Diyabet hastaları için önerilen baklagiller içerisinde bulunan yüksek diyet posası ile kan şekerini düzenleyerek hızla yükselmesini önlemektedir.

Baklagillerde posalı özelliği bulunması sayesinde kalın bağırsak florasını korur ve zararlı bakterileri vücuttan uzaklaştırır. Bu nedenle de rektum kanseri ve kolon kanserine karşı korumaktadır.

Yüksek oranda demir içermesi sebebiyle hayvansal gıda tüketmeyen kişiler için baklagil tüketimine ağırlık verilmesiyle demir eksikliğini önlemektedir.

İçerisinde kalsiyum bulunması ile kemikleri de güçlendirmektedir.

Baklagiller içerisinde B12 vitamini ile tiamin, folik asit, niasin içeriklerine de sahiptir. Bu vitaminler sinir sistemi sağlığının sağlanmasında büyük rol oynamaktadır.

Baklagil Fiyatları

Baklagiller birçok faydasının bulunması sayesinde ve oldukça lezzetli besinler olduğu için sık sık tüketilmektedir. Baklagillere ulaşmak ve satın almak da oldukça kolay olması sebebi ile de çok tercih edilmektedir.  Baklagilleri kendiniz üretebileceğiniz gibi hazır da alabilmektesiniz. Hazır alımlarda baklagil fiyatları değişiklik gösterir.

Baklagiller fiyatları çeşitlerine göre (nohut, fasulye, kırmızı mercimek, yeşil mercimek, bezelye vb. ) ve alınan miktara göre değişiklik gösterir. Her bütçeye uygun fasulye fiyatları, nohut fiyatları, mercimek fiyatları vb. bulunmaktadır. Baklagiller çeşitli baharatlar ile zenginleştirilerek de birçok yemek imkânı sağlamaktadır. Böylece aldığınız baklagillerle birçok yemek çeşidi yapılabilir. Ekonomik ve hesaplı ürünlerdir. Ayrıca bu ürünleri güzel bir şekilde yıkanmalıdır. Bir gece kadar suda bekletilirse baklagiller şişer ve hacmi artar. Böylece daha az ürünle daha fazla yemek çıkmaktadır.

Baklagil Çeşitleri

Fasulye

Bağırsaklarda gaz yaptığı için sindirimi zorludur. Kabukları çıkartılarak tüketildiğinde gaz yapma olasılığı daha azdır. Et ve çeşitli baharatlar ile çeşitlendirildiği taktirde besin değeri de artmaktadır. Barbunya, soya fasulyesi gibi çeşitleri bulunmaktadır.

Nohut

Protein ve mineral açısından oldukça zengindir.

Mercimek

Sindirimi diğer baklagillere oranla daha kolaydır. İçerisinde demir bulunması sebebi ile çocukların ve demir eksikliği bulunan kişilerin daha çok tüketilmesi önerilir.

Bezelye

B vitamini, protein, fosfor, nişasta oranı oldukça yüksek olması sebebiyle sağlıklı besinlerin başında gelir. Sindirimi de oldukça kolaydır. Garnitürlerde kullanılmaktadır.

5-Barbunya

İlkbahar ve yaz dönemlerinde yetişmekte ve hasadı yapılmaktadır. Mevsiminde taze olarak tüketildiği taktirde daha sağlıklı bir hale gelmektedir.

Baklagillerin Saklanması ve Depolanması

Baklagillerin bozulmadan, böceklenmeden uzun süre kullanabilmek için güzel bir şekilde saklanmalıdır.

Alınan paketlerin son kullanma tarihleri kontrol edilmeli ve paketlerin sağlam olduğu kontrol edilmektedir.

Nemsiz ortamlarda muhafaza edilmelidir.

Muhafaza edilme sırasında kuru, ışıktan uzak ortamlar tercih edilmelidir. Ağzı açılmayacak, yırtılmayacak poşet veya çuval kullanmakla birlikte ağzı hava almayacak şekilde güvenli kapanan cam kavanozlar da tercih edilebilir.Bir yılı geçmiş eski ürünler kullanılmamalıdır.