Binlerce İlanı Keşfedin!

Tarım, hayvancılık, meyve, sebze, küçükbaş, kümes hayvanı, hububat ve birçok şeyi bulabilirsiniz.


-
-

İLAN BİLGİLERİ

KONUM

FİYAT

Aramanıza uygun ürün için henüz ilan oluşturulmadı.

Pamuk Nedir? Pamuk Borsası ve Pamuk Fiyatları

Bütün giysilerin pamuk içermesi itibari ile dünyada en çok kullanılan bitki türü pamuktur. Pamuk; sap, kök, çiçek, yaprak ve tohumdan oluşmakta olup Hindistan'da oldukça eski zamanlarda kullanıldığı bilinmektedir. Pamuk bitkisi oldukça dallı ve tüylü bir gövdeye sahip olmakla beraber birkaç kozadan oluşmaktadır. Bu kozalarda tohumlar bulunurken içlerindeki lifler işlenmektedir. Ticari olarak kullanılan pamuk, 3 gruba ayrılmaktadır. Bunlar:

 • Stapel uzunluğu 30-60 mm arası olan lifler: Mısır pamukları olarak da bilinen bu gruptaki pamuk türleri piyasanın en kaliteli olan türü olmaktadır.
 • Stapel uzunluğu 20-30 mm arası olan lifler: Amerikan- Upland pamuğu olarak da bilinen bu gruptaki türler orta uzunlukta ve orta hacimli olmaktadır.
 • Ştapel uzunluğu 20 mm'den kısa olan lifler: Hindistan ve Asya pamukları olarak da bilinen bu gruptaki pamuk türleri düşük kaliteli olmakla beraber kaba yapılıdır.

Yıllık bir bitki olan pamuk ilkbaharda ekilmektedir. Ekildikten sonra 5 ila 60 gün içerisinde sarı ya da pembe çiçek açmaktadır. Bu çiçekler kuruduğu zaman ceviz büyüklüğünde koyu yeşil renkte kozalar oluşmaktadır. Bu kozalarda ise neredeyse 65'e yakın tohum bulunmaktadır. Bu tohumlar ise 20.000'e yakın lif bulundurmaktadır. Bu lifler bitki büyüdükçe şekil almaya başlamaktadır. Firmamız tarafından son aşamaya kadar işlendikten sonra pamuk ilanları verilmektedir.

Pamuğun Özellikleri Nelerdir?

 • Pamuk türüne göre değişmekle beraber 60 ila 120 cm'ye kadar uzayabilmektedir. Ağaç halindeyken ise boyu altı metreyi bulabilmektedir.
 • Pamuğun kökü 100 cm derinliğe kadar ulaşabilmektedir. Toprağın üzerine dallanarak büyüyen bitkinin her dalında pamuk oluşmaktadır.
 • Yapısının tamamında saf selüloz bulunmaktadır.
 • Pamuk yapısı itibari ile mat bir görünüme sahip olsa da Mısır pamukları daha parlak olmaktadır.
 • Pamuk az esneklik özelliği ile çabuk kırışabilmektedir.
 • Pamuktan yapılan kıyafetler sıcağı iletmesi ile yaz aylarında kişiyi serin tutabilmektedir.
 • Pamuk kolay kuruyabilen bir madde olmamaktadır. Çünkü suyu absorbe etmektedir.
 • Pamuk istenilen boya ile boyanabilmektedir.
 • Birçok türü olduğu için pamuk fiyatları değişkenlik göstermektedir.

Pamuk Hangi Alanlarda Kullanılmaktadır?

Pamuk yapısı itibari ile nemi emen ve nefes alan bir yapıda olmaktadır. Bu yüzden de tekstil alanında sık sık kullanılmaktadır. Ayrıca mobilya sektöründe kullanılan kumaşlarda da oldukça tercih edilmektedir. Çadır, otel çarşafı, branda gibi çok sektörel alanlarda tercih edilen pamuk, çok yönlü bir bitkidir. Birçok maddenin hammaddesinde bulunan pamuk ile gübre, selüloz ürünleri, yakıt, preslenmiş kâğıt, karton ve otomobil lastiği kordonu üretilebilmektedir.

Oldukça fazla lif bulunduran pamuk çeşitli uygulamalardan geçirilerek yağı çıkartılabilir. Bu pamuk tohumu yağı ile yemek yapılabildiği gibi margarin, sabun, plastik gibi ürünler de yapılabilmektedir. Ayrıca pamuk tohumu yağı, eczacılık ve kozmetik sektöründe sık sık kullanılmaktadır. Bu yağın çıkartılma işlemi sırasında çıkan posa ziyan edilmeyerek hayvancılık sektöründe kullanılmaktadır. Birçok sektörde kullanılan bu ürün için firmamız ile iletişime geçerek pamuk satın al seçeneklerini inceleyebilirsiniz.

Pamuk Fiyatları

Tekstil sektöründeki bitkisel hammaddelerden olan pamuk dünyada ve ülkemizde ticari olarak büyük bir öneme sahip olmaktadır. Sanayinin ve nüfusun hızla artması sonucu pamuk gereksinimi oldukça artmaktadır. Bu sebeple de pamuk borsası oldukça değişken ve maliyetli olmaya başlamaktadır. Günümüzde birçok kimyasal madde ile tekstil malzemesi yapılabilse de ülkemiz nüfusu hala en doğal ürün olan pamuğa ilgi duymaktadır. Firmamız son derece kaliteli ve uygun fiyatlı pamuklar üretip sizlere sunmaktadır.

İsterseniz Pulluk.com üzerinden en uygun fiyatlı pamuk ilanlarını inceleyebilir, Pamuk ilanlarına tekliflerde bulunabilir ya da Pulluk Güvenli Ödeme Sistemi ile anında istediğiniz pamuk ilanındaki ürünü hemen alabilirsiniz.