Binlerce İlanı Keşfedin!

Tarım, hayvancılık, meyve, sebze, küçükbaş, kümes hayvanı, hububat ve birçok şeyi bulabilirsiniz.


-
-

İLAN BİLGİLERİ

KONUM

FİYAT

Aramanıza uygun ürün için henüz ilan oluşturulmadı.

Patates Ne Zaman Ekilir?

Patates Türklere 150 yıl kadar önce Rusya ve Kafkaslardan doğu bölgelerimize ve Avrupa tarafından da batı bölgelerimize gelmiştir. Artık ülkenin hemen her yerinde yetiştirilebilmesine rağmen, özellikle İç Anadolu'da önemlidir. Kasaba halkı yılın hangi zamanında patates ekeceklerini merak ediyor. Patates hangi ayda ekilir? Bunun cevabı şöyledir;

Patates ılıman ve serin iklimlerde yetişen bir bitkidir. Patates, büyüme mevsimi boyunca ortalama 15-18 derece sıcaklık gerektirir. Dikim için +8 derece toprak sıcaklığı gereklidir, +8 derecenin altındaki toprak sıcaklıklarında ekimi ertelemek mantıklıdır. Geliştirme sırasında, kısa büyüme döngülü çeşitler 1600 derece, uzun büyüme döngülü çeşitler ise 3000 derece ısı toplamı gerektirir. İşte Tarım ve Orman Bakanlığı'nın verdiği bilgiler ışığında patates yetiştirmenin detayları.

 

  • Yağış ve nem: Patates ne zaman dikilir. Patates bitkisi birçok bitkiden daha az kuraklığa dayanıklıdır. Büyüme mevsimi boyunca dağıtılan 300-450 mm yağış veya eşdeğer sulama gerekir. Yağışların bol olduğu aylarda dikilmesi gerekir.
  • Gün ışığı saatleri: Patatesler için, günde 12 saat veya daha fazlası uzun bir gün olarak kabul edilir, 10 saat veya daha az ise kısa bir gün ve aradaki nötr bir gündür. Ancak ülkemizin coğrafi konumu nedeniyle ışık yoğunluğu genellikle sorun teşkil etmemektedir.
  • Toprak İstekleri: Patatesin kök sistemi zayıf olduğundan, derin, havadar, yumuşak, şişmiş, iyi ısıtılmış ve iyi drene edilmiş topraklarda çok verimli hale gelir, düzgün ve kaliteli yumru ürünler verir. Ağır topraklar kök gelişimini ve çürük yumruları engeller. PH 4.8'in altındaysa, bitkiler kalsiyum eksikliği belirtileri gösterir. Patates, yeraltı suyu yüksek veya fakir (tuzlu) topraklarda yetiştirilmemelidir.
  • Ekim nöbeti: Patates çapa bitkisi olduğu için ekim nöbetinde önemli rol oynar. Özellikle yarı yapılı topraklarda ekim nöbeti için en iyi bitkilerden biridir. Patates, bitki için temiz ve havalandırılmış bir toprak bırakır. Aynı tarlaya patates ekiminden kaçınılmalıdır.
  • Tohum yatağı hazırlama: Patatesler, yeraltı organlarına yeterli oksijen ve nem sağlayan ve fazla suyu tutmayan iyi yapılandırılmış, gevşek, topaksız bir tohum yatağına ihtiyaç duyar.
  • Tohum kalitesi: Patates yetiştirirken verimi etkileyen ana faktörlerden biri kullanılan tohumların kalitesidir. Semen kalitesi nedir; çeşit, sağlık durumu, fizyolojik yaş, yumru boyutu ve sürgün gelişimi gibi verimi doğrudan etkileyen özelliklerdir.
  • Çeşit seçimi: Üretici hangi ürünü almak istediğine önceden karar vermeli ve üretim hedefini önceden belirlemelidir. Patates çeşitlerinin yetişme mevsimleri değişiklik gösterdiğinden erkenci veya normal patates yetiştirme amacına göre uygun çeşit seçilmelidir.

Patates Ne Zaman Ekilir?

Patates ne zaman ekilir hangi ayda ekim yapılır? Ülkemizde tohumluk veya sofralık patates, çok farklı coğrafi bölgelerde, ovalarda ve yaylalarda bir iki ay hariç tüm yıl boyunca yetiştirilmektedir. Patates hangi ayda dikilir soruna tek bir cevap vermek doğru olmaz.

Doğanın bize sunduğu avantajlardan biri de patatestir. Günlük hayatımızda pek çok yemekte gördüğümüz patatesi yetiştirmek için meyve ve sebzelere ilgi duyanlar yılın mevsimini araştırıyorlar. Patatesler özellikle son dondan sonra ekilmelidir. Toprak, patateslerin altında 8 ile 10 derece arasında kesilir.

Ekim zamanı bölgeye göre değişir. Yaz patatesleri genellikle nisandan mayısa kadar ekilir. 15 Aralık - 15 Ocak tarihleri ​​arasında kıyı bölgelerine yeni patatesler ekilir. Türkiye'de en erken patates ekimleri Akdeniz bölgesindedir. Bolu ve Adapazarı ilçelerinde Mart sonu ve Nisan başında yetiştirilebilen patates, Nisan ve Mayıs aylarında Niğde ve Nevşehir ilçelerinde yetiştirilebilir. Son olarak mayıs ayının sonunda ülkemizin en doğusundaki Erzurum ve Kars ilçelerine uygun patates ekimi yapılabilir.

Patatesleri Nasıl Çimlendirirsiniz?

Patateslerin toprağa ekilmeden önce çimlenmesi gerekir. Uzun süre kapalı alanda saklanan patatesler kendiliğinden filizlenmeye başlayacaktır. Ancak beklemek yerine daha kolay bir rota seçebilirsiniz. Patatesleri çimlendirmek için dikmek istediğiniz patateslerin dibine üç kürdan batırın. Derinliği 1 cm olabilir. Bir bardak veya cam kaba temiz su doldurun. Patatesleri kavanoza koyun ve güneşli bir yere koyun. Patatesler iki ile üç gün içinde filizlenecek.

Patates Nasıl Ekilir?

Filizlenen patatesleri ekim zamanı geldi. Patatesin filizlenen kısmını yüzü yukarı bakacak şekilde toprağa yerleştirin. Patateslerin daha iyi oturması için patatesleri 5 cm yükseklikte toprakla örtün. Torbayı güneşli bir yere koyun ve daima nemli tutun. Yaz aylarında haftada 1-2 kez sulayabilirsiniz. Ayrıca fide poşetini koyduğunuz yerin çok sıcak olmamasına dikkat edin.

Patateslere Ne Zaman Toprak Eklemelisiniz?

Güneşte parlamaya başlayan patatesler yavaş yavaş filizlenecektir. Eğer filizler yerden çıkıyorsa, toprağa verimli toprak dökülmelidir. Patateslerinize ne zaman toprak ekleyeceğinizden emin değilseniz, filizlerin topraktan 20cm yukarıda olduğundan emin olun. Sürgünler yeterince büyüdüğünde yere 5-10 cm toprak dökebilirsiniz. Toprak eklerken torbanın kenarlarını kaldırmayı unutmayın.

Patates Nasıl Hasat Edilir?

Bir patatesi hasat etmek için yapraklarının büyümesi ve kendilerini bırakmaya başlaması gerekir. Kıvrımlı yapraklı patatesler hasat için hazır. Patates yetiştirme aşamasında toprakta beliren yabancı otları çıkarmayı unutmayınız. Hasat için filizlere zarar vermeden patatesleri yerin altına çıkarabilirsiniz. 5-6 patatesten yaklaşık 1 torba patates alabilirsiniz.