Binlerce İlanı Keşfedin!

Tarım, hayvancılık, meyve, sebze, küçükbaş, kümes hayvanı, hububat ve birçok şeyi bulabilirsiniz.


-
-

İLAN BİLGİLERİ

KONUM

FİYAT

Aramanıza uygun ürün için henüz ilan oluşturulmadı.

Brokoli Fiyatları

Brokoli lahanagiller familyasına ait olan bir sebzedir. Bilimsel adı Brassica oleracea var. Olan brokoli, yeşil küçük yumrulardan oluşur.

Brokoli sebzesi anavatanı İtalya yarımadası olan bir sebzedir. İtalyancada “lahananın çiçekli püskülü” anlamına gelen “broccolo” kelimesinden dilimize yerleşmiştir. Çok eski bir tarihe sahip olduğu ispat edilemese de doğa tarihçisi Büyük Plinius’un metinlerinde tasvir ettiği lahanaya benzeyen sebzenin brokoli olduğu düşünülür. Dünya tarafından ancak 20.yüzyılda İtalyan göçmelerin Amerika’ya gitmesi ile tanınmıştır.

Minyatür bir ağaç görünümünde olan brokoli, özellikle yemek ayırt eden çocuklar tarafından oldukça sevilir. Yüksek düzeyde diyet lifini ve çeşitli vitaminleri bünyesinde barındıran brokoli, insan sağlığını birçok yönden olumlu etkiler. Özellikle içeriğinde bulunan C vitamininin oldukça yüksek değerde olması bağışıklık açısından büyük öneme sahiptir.

Pulluk.Com adresi üzerinden uygun fiyatlı brokoli siparişi vermek mümkündür.

Brokoli Nerede Yetişir?

Brokolinin yetiştiği yer en fazla 15 derece ile 17 derece sıcaklığa sahip olmalıdır. Yaz aylarında yeşil kısmı solmaya başlar. Hasat gerçekleştikten sonra meyve kısmı yumuşar. Bu yüzden yaz aylarında 20 derece ve üzeri sıcaklığa sahip olan yerlerde brokoli üretimi yapılması doğru değildir.

Brokoli tohumu çimlendirme işlemi yapılmadan bir gün önce suda bekletilmelidir. Tohumların bekletileceği suyun 0,5 santimetre ile 1 santimetre arasında derinliğe sahip olması gerekir.

Brokoli bitkisinin kuraklığa olan hassasiyeti nedeni ile ekim işlemi yapıldıktan sonra toprağın düzenli olarak sulanması gerekir. Havanın sıcak olduğu günlerde bu sulama işlemi iki, üç kez tekrarlanmalıdır.

Brokoli Çeşitleri Nelerdir?

Brokoli sebzesi kendi içerisinde türleri olan bir sebzedir. Brokoli türleri ve özellikleri başlıklar halinde aşağıda verilmiştir.

 1. Hibrit Brokoli LUCKY F1: Her mevsimde üretilebilen bir brokoli türüdür. 60-70 gün içerisinde hasatı geçekleşir. Yuvarlak görünümde ve derin baş yapısına sahiptir. Çiçekleri oldukça sıkıdır. Hastalıklara karşı dirençlidir. Yemeklik bir brokoli türüdür.
 2. Hibrit Brokoli BELSTAR F1: Her mevsimde üretilebilen bir brokoli türüdür. 70-75 gün içerisinde hasatı gerçekleşir. Yaprakları ve meyvesi koyu yeşil renge sahiptir. Hasat edilmese bile uzun süre dayanabilir.
 3. Hibrit Brokoli BATAVIA F1: Hasat edilme süresi 58-60 gün arasındadır. Dolgun yapıda ve sıktır. Meyve olgunlaştıktan sonra hiç beklemeden hasat edilmelidir.
 4. Hibrit Brokoli BEAUMONT F1: Sanayi tipi bir brokoli çeşididir. 90-95 gün arasında hasatı gerçekleşir. Meyve kısmı büyüktür. Soğuğa ve hastalığa karşı oldukça dayanıklıdır.
 5. Hibrit Brokoli FIESTA F1: Hasat edilme süresi 75-80 gün arasındadır. Her mevsimde üretilebilen oldukça verimli bir türdür. Soğuklara ve küflere karşı dayanıklıdır. Hasat edilmese bile uzun süre tarlada kalabilir.

Brokolinin Faydaları Nelerdir?

Brokolinin faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 1. Tümörler ile savaşarak kanseri engeller.
 2. Diş sağlığına iyi gelir.
 3. Kemik gelişimini destekler.
 4. Sindirim sistemini iyileştirir.
 5. Kan şekerini dengeler.
 6. Kalp hastalıkları ile savaşır.
 7. Kansızlığın oluşmasını engeller.
 8. Cildi gençleştirir.
 9. Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 10. Vücudu toksinlerinden arındırır.
 11. Gut hastalığı ile savaşır.
 12. Vücuda kolajen ile aynı oranda etki eder.
 13. İçeriğindeki folat sayesinde anne karnında ki bebeğin gelişimini destekler.

Brokolinin Besin Değerleri Nelerdir?

Brokolinin besin değerleri bir kâse brokoli baz alınarak hesaplanmış ve aşağıdaki sonuca varılmıştır:

 1. 2,6 gram protein
 2. 6 gram karbonhidrat
 3. 2,4 gram lif
 4. 1,5 gram şeker
 5. 0,3 gram yağ
 6. 81,2 C vitamini
 7. 92,5 mcg K Vitamini
 8. 57,3 mcg folat
 9. 0,2 miligram manganez
 10. 288 miligram potasyum

Bu besin değerleri ile günlük bir kase brokoli tüketimi, vücudunuzun gün içerisinde ihtiyaç duyduğu C ve K vitaminlerini nerede ise tamamen karşılar. Ayrıca günlük tüketilen 200 gram brokoli folat ihtiyacının %30’unu, manganez ihtiyacının %20’sini karşılar.

Toptan Brokoli Satış

Pulluk.Com adresi üzerinden uygun fiyatlı toptan brokoli alımı işlemi gerçekleştirilebilir.