Binlerce İlanı Keşfedin!

Tarım, hayvancılık, meyve, sebze, küçükbaş, kümes hayvanı, hububat ve birçok şeyi bulabilirsiniz.


-
-

İLAN BİLGİLERİ

KONUM

FİYAT

Aramanıza uygun ürün için henüz ilan oluşturulmadı.

Deniz Börülcesi Fiyatları

Deniz Börülcesi ıspanakgiller familyasına ait olan bir bitkidir. Bilimsel adı Salicornia Europae olan bu bitki görünüş olarak da ıspanağı andırır. Bu bitki kurşun otu ya da tuzlu ot olarak da bilinir. Tek yıllık etli bir bitki olan deniz börülcesi 4 santimetre ile 45 santimetre arasında değişiklik gösteren uzunluğa sahiptir. Gövdesi yetiştiği bölgeye göre az dallı ya da çok dallı bir görüntüye sahip olabilir. Bitkinin genel olarak karşılaşılan renkleri: yeşil, kırmızı ve sarı-yeşildir.

Sayısız faydası olan börülcenin içeriğinde bulunan östrojen ve fitosterol maddelerinin insan sağlığına zararlı olabileceğine dair çeşitli bilgiler vardır. Ancak bu bilginin herhangi bir bilimsel geçerliliği olduğu ispatlanamamıştır. Yine de bu içeriklere karşı hassasiyeti olan ya da hassasiyeti olabilecek kişilerin bu bitkiyi tüketmeden önce ilgili doktorlarına danışması ve bitki tüketimine doktordan gelen cevap doğrultusunda başlaması uygun olur. Bu maddeler dışında yüksek oranda tuz içerdiği için doğru miktarda tüketilmediği takdirde tansiyon hastalarına olumsuz yönde etki edebilir. Ayrıca aşırı tüketimi ishale ve çeşitli alerjilere sebebiyet verebilir.

Türkiye’de en çok Gökova’da yetiştirilen deniz börülcesi, Tuz Gölü ve çevresi, Ereğli, Aksaray, Tarsus, Burdur ve Ereğli kıyılarında da yetiştirilmektedir.

Ülkemizde ve dünyada yetiştirilen bu bitkinin siparişi uygun fiyatlar ile Pulluk.Com adresi üzerinden verilebilir.

Deniz Börülcesi Nerede Yetişir?

Deniz börülcesinin yetiştiği yer genel olarak deniz kıyısına yakın bölgelerdir. Sıklık ile kuzey yarım kürenin orta bölgesindeki deniz kıyıları ve tuzlu göl kenarlarında yetişir. Aynı zamanda Atlas Okyanusu ve çevresinde, Akdeniz kıyılarında ve Baltık Denizi kıyılarında da yetiştirildiği bilinmektedir.

Deniz börülcesinin tüketimi için tercih edilmesi gereken zaman aralığı yaz mevsiminin sonları itibari ile başlar. Yaz mevsiminin sonunda görünen deniz börülceleri oldukça etli bir yapıya sahiptir. 15 santimetre uzunluğa eriştiği zaman hasat gerçekleştirilen bu bitkinin 5 santimetresinin toprağa yakın kısımda bırakılması, ürünün tekrar verilmesini sağlar. Kökünden kesilmeyen her deniz börülcesi uzamasına devam eder.

Eğer saksıda bir deniz börülcesi yetiştiriciliği yapılacak ise saksının mutlaka güneş gören bir yere yerleştirilmesi gerekir. Bu bitki büyümesini güneş ile destekler. Ayrıca sulamanın tuzlu su ile yapılması gerekir. Bu tuzlu suyun oluşumu için yaklaşık yarım litre suya atılan, bir yemek kaşığı tuza ihtiyaç vardır. Hasatı yaz sonu yapılan bu bitki, kış aylarında çoğunlukla ölmüş gibi bir görüntüye sahip olsa da yaşamaya devam eder.

Deniz kıyılarında suyun gel git hareketinden sonra çekilmesi ile kendine yetişme alanı yaratan bu bitki, tuzlu bölgelerde yetiştiği için doğal tuz minerali açısından oldukça zengindir.

Deniz Börülcesi Çeşitleri Nelerdir?

Deniz börülcesi türleri sıklık ile meze olarak karşımıza çıkıyor. Buna ek olarak bitki haşlanır ise salatası yapılabilir.

Deniz Börülcesinin Faydaları Nelerdir?

Deniz börülcesinin faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 1. İçeriğinde bulunan tuz mineralleri sayesinde guatr oluşumunu önler. Mevcutta bulunan guatr hastalığının da ilerlemesini engeller.
 2. İdrar yolu hastalıklarına karşı etkilidir.
 3. Düzenli olarak tüketildiğinde bağışıklığı kuvvetlendirir.
 4. Sirkeli suda yıkandıktan sonra tüketilmesi durumunda içeriğinde bulunan yüksek lif yapısı sayesinde sindirim sorunları ile savaşır.
 5. Metabolizmayı hızlandırır.
 6. Sağlıklı kilo vermeye yardımcıdır.
 7. Hücreleri yenileyerek, cildin daha sağlıklı görünmesini sağlar.
 8. Karaciğer iltihaplarına karşı etkilidir. İltihapları söker atar.

Deniz Börülcesinin Besin Değerleri Nelerdir?

Deniz börülcesinin besin değerleri bir kâse barbunya baz alınarak hesaplanmış ve aşağıdaki sonuca varılmıştır:

 1. 15,2 gram karbonhidrat
 2. 6,2 gram protein
 3. 13,3 gram yağ
 4. 4,9 gram lif
 5. 0 gram kolesterol
 6. 102,5 gram sodyum
 7. 432,2 gram potasyum
 8. 42,9 IU A vitamini
 9. 6,7 gram C vitamini
 10. 1,9 gram demir

Toptan Deniz Börülcesi Satış

Toptan deniz börülcesi talepleri için Pulluk.Com adresi üzerinden sipariş oluşturabilirsiniz.