Binlerce İlanı Keşfedin!

Tarım, hayvancılık, meyve, sebze, küçükbaş, kümes hayvanı, hububat ve birçok şeyi bulabilirsiniz.


-
-

İLAN BİLGİLERİ

KONUM

FİYAT

Aramanıza uygun ürün için henüz ilan oluşturulmadı.

Fasulye Fiyatları

Bilimsel adı Phaseolus vulgaris olan fasulye, yılda bir yetişir. Otsu bir bitki olan fasulyeninin menşei Orta Amerika’dır.

Baklagiller gurubun yer alan fasulye, boğumlu bir gövdeye ve koyu yeşil yapraklara sahiptir. Görünümü tüylüdür. Bu tüylerin fasulyenin pişirilerek tüketildiği durumlarda tat değişikliklerine yol açmaz.

Fasulyenin meyvesi yaklaşık 15 santimetre uzunluğundadır. Bu meyve şekerimsi bir tada sahiptir. Genel olarak yeşil meyve veren fasulye ile karşılaşılıyor olmasına rağmen farklı renklerde meyve veren fasulye türleri de vardır. Dünya genelinde en çok tüketilen sebze fasulyedir.

Pulluk.Com adresi üzerinden uygun fiyatlı fasulye siparişleri verilebilir.

Fasulye Nerede Yetişir?

Fasulye yapısı itibari ile yetiştirilme süreci baştan sonra oldukça uzun olan bir sebzedir. Son yıllarda zirai alanda yapılan çalışmalar neticesinde bu süre ancak 10 aya kadar düşürülebilmiştir.

Fasulyenin yetiştiği yer ılık bir iklime sahip olmalıdır. Çok sıcak ya da çok soğuk iklimler fasulye yetiştiriciliği için uygun değildir. Bunun için Akdeniz ya da tropikal iklimin olduğu yerler fasulye üretimi için oldukça uygun olan bölgelerdir.

Fasulyenin verimli bir şekilde büyümesi için ekildiği toprağın pH dengesi çok önemlidir. Ekimin yapıldığı toprağın pH değeri 6 olmalıdır. Bu değerin altında pH’a sahip olan topraklarda rekolte düşeceği için ürün de kaliteli olmaz.

2020 yılı verilerine göre yıllık fasulye üretimi yaklaşık olarak 250 bin tondur. Bu sayıya bakıldığında kişi başına düşen yıllık fasulye tüketim miktarı yaklaşık olarak 3,5 kilogramdır. Fasulyenin gelişimi için gereken koşullar ülkemizde en çok İç Anadolu Bölgesi tarafından sağlanmaktadır. Ülkemizin yüzölçümü en büyük olan şehri Konya, fasulye üretiminde 1.sırada yer alır. Fasulyenin Konya ili dışından en çok yetiştiği bölge ve şehirler şu şekildedir:

 

 • İç Anadolu Bölgesi: Niğde, Yozgat, Çankırı, Karaman
 • Doğu Anadolu Bölgesi: Bitlis, Siirt, Van, Muş

Ülkemizde üretilen fasulyelerin ihracatı en çok sınır komşumuz olan İran ve Irak’a yapılır. Bunun dışında her yıl düzenli olarak Avusturya ve Almanya’ya da fasulye ihracatı yapılmaktadır.

Dünya geneline bakıldığında en çok fasulye üretimi Asya kıtasında yapılmaktadır. Asya kıtasını Güney Amerika ve Kuzey Amerika bölgeleri takip eder. Kanada, Şili, Brezilya, Arjantin, Kanada ve Amerika fasulyenin en çok yetiştirildiği ülkeler arasındadır.

 

Fasulye Çeşitleri Nelerdir?

Fasulye türleri sayıca fazla olmasına rağmen insanlar tarafından sıklık ile tüketildiği bilinen tür sayısı azdır.

Fasulyenin henüz olgunlaşmadan toplandığı hali çalı fasulyesidir. Halk arasında boncuk Ayşe olarak da bilinen bu fasulye türü, iri tanelere sahiptir. Bu fasulyenin pişirilmesi taneler çıkarılmadan, fasulyenin yeşil hali ile gerçekleştirilir. Pişirilerek tüketileceği gibi konservesi de yapılabilir.

Fasulyenin olgunlaştıktan sonra toplanarak tanelerine ayrılması durumunda farklı isimler ile anılan bir tür ortaya çıkmaktadır. Göbekli, börülce şeker ya da barbunya olarak anılan bu taneler fasulye grubu altında toplanır.

Bu türler dışından Dombay, dermason, horoz ve soya türleri de bulunan fasulyenin her bir türü insan sağlığı için oldukça faydalıdır.

Fasulye Faydaları Nelerdir?

Fasulyenin faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 1. Sindirim sistemine katkı sağlar.
 2. Kanser hastalıklarına karşı vücudu korur.
 3. Beyin ve sinir hastalıkları ile savaşır.
 4. Anne karnındaki bebeğin gelişimini destekler.
 5. Kalp hastalıklarına karşı savaşır.
 6. Kan şekerini düzenleyerek şeker hastalığı ile savaşır.
 7. Kan dolaşımını düzenler.
 8. Kemik gelişimini destekler.
 9. Vücudun protein ihtiyacını karşılar.
 10. Kolesterolü dengeler.
 11. Alzheimer hastalığı ile savaşır.
 12. Göz sağlığını korur.
 13. İçeriğinde bulunan niasin maddesi sayesinde migren gibi kuvvetli baş ağrılarının hafifletilmesine yardımcı olur.
 14. Astım gibi solunum hastalıklarına karşı iyi gelir.
 15. Yaşlanmayı geciktirir.

Fasulyenin Besin Değerleri Nelerdir?

Fasulyenin besin değerleri 100 gram fasulye baz alınarak hesaplanmış ve aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır:

 1. 0,5 gram yağ
 2. 6 miligram sodyum
 3. 7 gram karbonhidrat
 4. 2,7 gram lif
 5. 3,3 gram şeker
 6. 1,8 gram protein

Toptan Satış Fasulye

Kullanım amacı fark etmeksizin, Pulluk.Com internet adresi üzerinden uygun fiyatlı toptan fasulye alımları gerçekleştirilebilir.