Binlerce İlanı Keşfedin!

Tarım, hayvancılık, meyve, sebze, küçükbaş, kümes hayvanı, hububat ve birçok şeyi bulabilirsiniz.


-
-

İLAN BİLGİLERİ

KONUM

FİYAT

Aramanıza uygun ürün için henüz ilan oluşturulmadı.

Semizotu Fiyatları

Semizotu diğer bir adı ile pirpirim semizotugiller ailesinden bir bitkidir. Bu bitkinin yaprakları salatada kullanılır. Aynı zamanda da ıspanak gibi pişirilerek yemeği yapılabilir. Bu bitkinin kökeni Ortadoğu ve Hindistan olarak bilinmek ile birlikte dünyanın çoğu bölgesinde bulunmaktadır.

Semizotugiller ailesinden bir bitki olan semizotu bitkisi 30 cm kadar boylanabilen bir bitkidir. Bir yıllık bir otsu bitki olma özelliği taşıyan semizotu, gövdesi toprak üzerine yatık, yaprakları sapsız ve etli olma özelliklerini gösterir. Bu bitkinin insanlar tarafından tüketilen kısmı küçük, yuvarlak yeşil yaprakları ve körpe bitki saplarıdır. Bu bitkinin çiçekleri de vardır. Bu çiçekler genellikle sarı bazen eflatun, pembe ya da kırmızı gibi renklerde olabilir. Meyvelerin içinde çok sayıda siyah renkte minik minik tohumlar bulunur. Tadı biraz mayhoş olan semizotu bitkisi mutfakta çok farklı alanlarda kullanılabilir.

Türk tarihinde semizotu, bilinen eski kayıtlarda ilk olarak Yadigâr-ı İbn-i Şerif’in 1421 tarihli yazılarında bahsedilmiştir.

Çabuk yayılan arsız bir bitki türü olarak bilinen semizotu bitkisi insan sağlığı için de son derece faydalıdır. Hafif ekşi ve hafif tuzlu tadı nedeni ile dünyanın çoğu yerinde sevilerek tüketilen bu bitki mutfakta kullanım türü olarak ıspanağa oldukça benzer.

Semizotu bitkisini satın almak isteyen kişiler istedikleri miktarda organik olarak yetiştirilmiş semizotu bitkisine Pulluk.com adresi üzerinden uygun fiyatlara ulaşabilirler.

Semizotu Nerde Yetişir?

Semizotunun yetiştiği yer olarak hemen hemen Asya kıtasının tamamı ve Ortadoğu bölgesi söylenebilir. Ülkemizde de oldukça fazla miktarda yetişen semizotu bitkisi arsız bir bitki türüdür. Yani yetiştiği ortamda kolaylık ile çoğalarak türeyebilir.

Semizotu bitkisi ülkemizin hemen hemen her yerinde yetiştirilebilen bir bitkidir. Yetişmesi için ılıman bir havaya ihtiyaç duyan bu bitki ülkemizin soğuk bölgelerinde yalnızca yaz aylarında yetişebilir. Seralarda insan eli ile yetişebildiği gibi aynı zamanda doğada kendiliğinden de yetişebilir. Ülkemizin Akdeniz ve Ege bölgelerinde yaz kış farketmeksizin yetişebilir. Çünkü bu bölgelerin iklimi semizotu yetişimine oldukça elverişlidir.

Semizotu Çeşitleri Nelerdir?

Semizotu türleri bitkinin yetiştiği bölge ile sınıflandırılabilir. Yetiştiği bölgeye semizotunun farklı özellikleri olsa da son derece faydalı ve lezzetli bir bitkidir. Farklı coğrafyalarda kendiliğinden yetişen ya da insan eli ile zirai üretim sonucu yetiştirilebilen semizotu bitkisi son derece faydalıdır. 

Semizotu Faydaları Nelerdir?

Semizotu faydaları insan sağlığı için oldukça fazladır. Her insanın tüketmesi gereken semizotu içerdiği mineraller ve elementler sayesinde insan sağlığı üzerinde son derece çeşitli ve olumlu etkilere sahiptir. Bu faydalardan bazıları şöyledir:

 • İçerdiği asitler ve mineraller sayesinde kötü kolesterol miktarını düşürür ve kalp krizi risklerini önleyerek kalp ve damar sağlığının korunmasına yardımcı olur.
 • İçerdiği demir ve bakır gibi mineraller sayesinde kırmızı kan hücrelerinin üretimine katkı sağlar. Bu durum da vücudun önemli kısımlarına daha fazla oksijen ileterek kan dolaşımının hızlanmasına ve organlarda iyileşme görülmesine olumlu yönde etki eder.
 • Ayrıca içerdiği demir ve bakır gibi mineraller kişilerin saç sağlığı için de son derece faydalıdır.
 • Sindirim sistemini rahatlatarak kabız gibi hastalıkları önler. Aynı zamanda bir mide hastalığı olan ülsere de iyi gelir. Basur rahatsızlığına karşı da son derece faydalı ve rahatlatıcı etkisi vardır. İçerdiği çeşitli vitaminler sayesinde sağlıklı mukoza zarı yapılarının korunmasına fayda sağlar. Alternatif tıpta bağırsak sorunlarının çözümünde sıkça kullanılır.
 • İçerdiği vitaminler ve bitkinin hücre yapısında bulunan maddeler sayesinde antioksidan görevi görür. Aynı zamanda hücrelerde meydana gelen mutasyonların da önüne geçen bu maddeler sayesinde özellikle akciğer ve ağız kanserine karşı etkili koruma sağlayabilir.
 • İçerdiği kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller sayesinde kemik dokusunu güçlendirerek iskelet sistemine destek sağlar.
 • İçerdiği A vitamini sayesinde kişilerin göz sağlığını korur ve görme gücünü ciddi oranlarda arttırır.

Semizotunun Besin Değerleri Nelerdir?

Semizotunun besin değerleri aşağıdaki gibidir:

 • Karbonhidrat: 2,19 g
 • Protein: 3,27 g
 • Yağ: 0,15 g
 • Lif: 1,97 g
 • Sodyum: 50,84 mg
 • Potasyum: 513,35 mg
 • Kalsiyum: 192,20 mg
 • A Vitamini: 1636,80 ui
 • C Vitamini: 30,50 mg
 • Demir: 5,52

Toptan Semizotu Satışı

Toptan Semizotu satın almak isteyen kişiler, Pulluk.com adresi üzerinden istedikleri miktarlarda taze semizotunu uygun fiyatlar ile güvenle alabilirler. Semizotu fiyatlarını inceleyebilir istediğiniz fiyatlarda semizotu fiyat teklifinde bulunabilirsiniz.