Binlerce İlanı Keşfedin!

Tarım, hayvancılık, meyve, sebze, küçükbaş, kümes hayvanı, hububat ve birçok şeyi bulabilirsiniz.


-
-

İLAN BİLGİLERİ

KONUM

FİYAT

Aramanıza uygun ürün için henüz ilan oluşturulmadı.

Soğan Fiyatları

Soğan merkezi olarak Orta, Güney ve Batı Asya’da yetişen bir kültür bitkisidir. Dünya genelinde 700, Türkiye’de 156 tür soğan çeşidi bulunmaktadır.

Milattan Önce 1650 ile Milattan Önce 1200 yılları arasında Anadolu’da yaşayan bir uygarlık olan Hititler Sumsıkıl adı verdikleri soğan bitkisini kutsal saymışlardır.

Kökeni tam olarak bilinmemek ile birlikte soğanın Milattan Önce 3000 yıllarına dair bilgilerin olduğu belgelere bakılarak ilk defa Asya kıtasının bir kısmında yetiştiği düşünülmektedir. Bu dönem sırasında aynı zamanda Çin’de ve bir süre sonra da Hindistan’da yetiştiği de çıkarım yapılan bilgiler arasındadır. Ardından da Mısır ve Yunanistan gibi bölgelere götürülmüş olduğu tahmin edilmektedir. Bu durumun sebebi de soğan figürünün piramitlerin dekorasyonlarında ve Mısır Hiyerogliflerinde sıkça görülmesidir. Soğan bitkisi aynı zamanda Yunanlılar ve Romalılar tarafından da kullanılmıştır.

Tarihte ilk olarak soğan bitkisini bahçede yetiştiren toplum Yunanlılardır. Hatta büyük şehirlerindeki pazar yerlerinin adlarını bile soğan anlamına gelen kelimeler ile adlandıran Yunanlılar ardından soğan bitkisini Romalılara götürmüşlerdir.

Romalılar da soğanı yetiştirmeyi öğrendikten sonra bu bitkiyi tüm Avrupa halkına tanıtmışlardır. Avrupa’da çok kısa bir süre içinde oldukça popüler hale gelen soğan bitkisi 13. yüzyıl civarında İngiltere’ye giderek Londra’da ticari bir ürün haline geldi. Günümüze kadar gelen süreçte yetiştiriciliği oldukça fazlalaşan soğan bitkisi günümüzde tüm dünya mutfaklarında kullanılan ve nerede ise her ülke tarafından severek tüketilen bir bitki haline gelmiştir.

Soğan satın almak isteyen kişiler Pulluk.com adresi üzerinden organik yollar ile yetiştirilmiş soğanları uygun fiyatlara güvenle satın alabilirler.

Soğan Nerde Yetişir?

Soğanın yetiştiği yer olarak hemen hemen dünyanın her yeri söylenebilir. Dünya üzerindeki nerede ise her iklime uyum sağlamış olan soğan bitkisi ülkemizde de oldukça yüksek miktarlarda üretilmektedir.

Türkiye’de çok sert koşulların hakim olduğu ve karasal iklimin görüldüğü Doğu Anadolu Bölgesi haricinde tüm coğrafi bölgelerde soğan yetiştiriciliği görülmektedir. Akdeniz Bölgesi’nin doğusu, İç Anadolu Bölgesi, Orta Karadeniz Bölgesi ve Marmara bölgesi soğan yetiştiriciliğinin sık olarak yapıldığı bölgelerdir. Türkiye’de en fazla soğan yetiştiren şehir Amasya şehridir. Amasya’yı Bursa ve Ankara gibi şehirler takip etmektedir.

Dünya genelinde ise en büyük soğan yetiştiricisi ülke Çin Halk Cumhuriyeti’dir. Ardından da Hindistan ikinci sırada gelmektedir. Dünya üzerinde en çok soğan tüketilen ülke ise Libya’dır.

Soğan Çeşitleri Nelerdir?

Soğan türleri birkaç farklı türde bulunmaktadır. Bu türler kısaca şöyledir:

 • Taze Soğan: Yeşil soğan olarak da bilinen bu soğan türü soğan bitkisinin filizlenmiş hali olarak tanımlanabilir. İnsan sağlığı için son derece faydalıdır.
 • Arpacık Soğan: Görüntüsü tıpkı soğan gibi olsa da diğer soğan türlerinden en büyük farkı tadıdır. Bu soğan türünün tadı diğer soğan türlerinin tam tersine tatlıdır. Ayrıca dış tabakası soyulduğu zaman sarımsak bitkisine de benzemektedir.
 • Kırmızı Soğan: Oldukça fazla faydalı mineral ve element içeren bu soğan türü yemeklerde ve salatalarda sıkça kullanılan soğan türüdür.
 • Mor Soğan: Diğer soğan türlerinden farklı olarak içerdiği pigmentler yüzünden mor renkli olan soğan türüdür. Sofralarda sık sık kullanılır.
 • Kuru Soğan: Ülkemizde en çok tüketilen soğan türü olan kuru soğan mutfağımızda çok geniş bir kullanım alanına sahip son derece faydalı bir bitki türüdür.

Soğanın Faydaları Nelerdir?

Soğanın faydaları insan sağlığı için oldukça fazladır. Kısaca bahsetme gerekir ise, soğanın faydaları şunlardır:

 • Sivilce ve yara izlerini geçirici özelliğe sahip olduğu için cilt sağlığına oldukça faydalıdır. Ayrıca cildin daha parlak ve sağlıklı görünmesini sağlar.
 • Antioksidan bileşenler içerdiği için kişilerin bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • İçerdiği krom elementi sayesinde diyabet üzerinde olumlu etkilere sahiptir.
 • Enfeksiyon oluşumunu engeller.
 • Kalp sağlığını düzenler.
 • Kansere karşı koruyucu etkisi vardır.
 • Beyin ve sinir sistemi sağlığına olumlu yönde etki eder.
 • İçerdiği kalsiyum sayesinde kemik sağlığını korur.

 

Ankara Kuru Soğan Fiyatları

İç Anadolu bölgesi Türkiye Cumhuriyeti’nin soğan üretiminin neredeyse tamamını karşılamaktadır. Ankara ve özellikle Polatlı ise Türkiye’deki üretimin neredeyse yarısını karşılamaktadır. Son zamanlarda Soğan üreticisine yapılan desteklerle birlikte nitelikli soğan üretimi de sağlanmaktadır. Ankara kuru soğan fiyatları ülkedeki soğan fiyatlarını ve ihraç edilecek soğanın fiyatının büyük bir kısmının fiyatlarında belirleyici bir otorite halindedir.

 

Polatlı Soğan Fiyatları Nedir?

Türkiye’nin en büyük soğan üretim merkezlerinden birisi olan Polatlı, soğan fiyatlarında belirleyici merkezlerinden de birisi. Polatlı Soğanı dünyaca da ünlü olup özellikle aranan bir soğan türü olarak karşımıza çıkmakta. Polatlı Soğan piyasası yılda ortalama türkiyedeki soğan üretiminin yarısından fazlasını karşılamaktadır. Polatlı Soğan’ı uluslar arası ihracatı ile de ülke ekonomisine katkılar sağlamaktadır.

 

 

Soğanın Besin Değerleri Nelerdir?

Soğanın besin değerleri 100 gramda şu şekildedir:

 • 46 kalori
 • Karbonhidrat: 8,9 mg
 • Protein: 1,4 mg
 • Kalsiyum: 30 mg
 • Demir: 1 mg
 • C Vitamini: 10 mg

Toptan Soğan Satışı

Toptan soğan satın almak isteyen kişiler Pulluk.com adresi üzerinden yüksek kaliteli soğanları uygun fiyata toplu şekilde alabilirler.