Binlerce İlanı Keşfedin!

Tarım, hayvancılık, meyve, sebze, küçükbaş, kümes hayvanı, hububat ve birçok şeyi bulabilirsiniz.


-
-

İLAN BİLGİLERİ

KONUM

FİYAT

Aramanıza uygun ürün için henüz ilan oluşturulmadı.

Arpa Fiyatlar ve Arpa İlanları

 Buğdaygillerden bir bitki olan arpa birçok alanda kullanılan bir besindir. Buğday ile beraber dünyanın en eski kültür bitkisidir. Tarih öncesi devirlerde besin kaynağı olarak kullanılmaktaydı. Soğuğa dayanıklı olan arpanın yetiştirilmesi de buğdaya göre daha kolay olmaktadır. Günümüzde soğuk kutup noktaları ve dağların tepelerinde buğday yetiştirilemediği alanlarda soğuğa dayanıklı olduğu için besin kaynağı olarak arpa üretilmektedir. Tahıllar içerisinde en fazla kardeşleneni olup 5 ile 8 arasında kardeş verir. Arpanın yapısında %9-13 protein, %67 oranında da karbonhidrat bulunur. Bunun yanında arpa fiyatı da uygun bir yapıdadır. Serin iklimde yetişen tahıllar arasında buğdaydan sonra en çok ekilen tahıldır. Arpanın kullanım alanları çeşitlilik göstermektedir. Bunların başında buğday unu, hayvan yemi ve bira yapımı gelmektedir.

Ekmeklik Arpa

 Buğday kadar verimi olmamakla birlikte verimsiz ve kurak topraklarda ve değişik iklimlerde de yetişebildiği için dünyada hububat tarımı üretimi sıralamasında çok önemli bir yer tutmaktadır. Buğdaya oranla ekim alanı daha büyüktür. Besin değeri çavdara oranla daha yüksek ama buğdaydan ise daha düşüktür. Bazı yerlerde ekmeklik arpa yapmak için un haline getirilir. Fakat sindirimi buğdaya göre daha zor olduğu için ekmek yapımında çok fazla kullanılmaz. Ekmek yapımında kullanılan yerlerde buğday üretimi zor ve az olduğu için arpadan fayda alınmaktadır. Kepeği tam olarak alınsa bile istenilen sindirim düzeyine ulaşamayan bir hububat çeşididir. Arpanın unundan ekmek yapıldığı gibi, hamur işleri ve çorbalar da yapılabilmektedir.

Yemlik Arpa ve Fiyatları

Arpanın en çok kullanıldığı alanlar bira yapımı ve hayvan yemidir. Hayvan yemi için kullanılan birçok hububat bulunmaktadır. Bunların içinde yulaf en çok kullanılan çeşitlerdendir. Yemlik arpa olarak kullanılan arpa yulafa göre daha çok yağ barındırmaktadır. İçerisinde bulundurduğu yağ oranı sayesinde hayvanı soğuk kış günlerinde koruyarak yağ yapımını hızlandırır. Vücudu yağlanan hayvan hem daha çok ısınmış hem de kilo bakımından iyi bir seviyeye gelmektedir. Arpalar taneleri bakımından 3 grupta incelenir. Bunlar:

  • Beyaz arpalar: Kavuz bölümü ve katlarında renkliliğe rastlanmaz. Diğer çeşitlerine göre beyaz taneli arpalardır. Dünyada en çok üretimi yapılan arpa türüdür.
  • Koyu renkli arpalar: Kavuzlarında ve kabuğunda aleuron da renk pigmentleri lokalize olmuştur. Taneler renkli bir haldedir. Genellikle bu renkler siyahtır.
  • Çakır arpalar: Bitkinin kabuğunda özellikle aleuron katı renkli olan tür arpaya çakır arpa denmektedir.

 Arpa fiyatları kendi aralarında çeşitlilik göstermektedir. Fiyatları türlerine göre değişmektedir. Her sene Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından bir fiyat belirlemesi yapılır ve her yerde buna uyan fiyatlandırmalar uygulanır. Yemlik veya bira yapımında kullanılan arpaların fiyatları farklılık göstermektedir. Bu farklar çok yüksek aralıklarda değildir. Buğdaya ve yulafa göre daha uygun fiyatlı olması tercih edilmesinde önemli bir etken olmaktadır. Yemlik arpa fiyatları hayvancılık yapan kişiler için önem teşkil etmektedir. Bu fiyatlar incelendiğinde uygun ve hayvancılık yapan kişileri çok zorlamayacak türde olduğu görülmektedir. Firmamızdan satılık arpa, satın alabilirsiniz.