Binlerce İlanı Keşfedin!

Tarım, hayvancılık, meyve, sebze, küçükbaş, kümes hayvanı, hububat ve birçok şeyi bulabilirsiniz.


-
-

İLAN BİLGİLERİ

KONUM

FİYAT

Aramanıza uygun ürün için henüz ilan oluşturulmadı.

Bulgur Nedir?

Bol lifli özelliğe sahip buğday, b vitaminleri açısından oldukça zengin olmaktadır. Bulgur değişik yörelerde değişik isimlerle anılmaktadır. Bunlar;

 • Adana: Karakılçık
 • Irak: Siyez
 • Bazı yerlerde: Gernik ve kavılca

Bulgur temel olarak buğdayın temizlenip kaynatılması ve kabuğunun soyularak değirmen tarafından öğütülmesi ile meydana gelen buğday ve su karışımı olmaktadır. Bulgur lifli olması itibari ile kilo vermek isteyenler için oldukça tercih edilmektedir. Ayrıca bağırsaklardaki toksik maddeleri vücuttan dışarı atmada etkili olduğu için bağırsak hastalıklarından da korumaktadır. Bir tahıl olan buğday; öz kepenek ve endosperm bölümleri ile birlikte 3 bölümden oluşmaktadır.

 • Öz kepek: Bu bölüm buğdayın en minarel ve besin içeren kısmı olmaktadır. Burada magnezyum, çinko, krom, bazı fenoller, selenyum, diyet posası ve b12 vitaminlerini bulundurmaktadır.
 • Endosperm: Bu bölümde protein ve karbonhidrat bulunması itibari ile enerji verici kısım olmaktadır.

Bulgur Çeşitleri Nelerdir?

Bulgur ilanları, bulgurun sahip olduğu içeriğe veya öğütülme şekline göre farklı türde olabilmektedir. Hammadde olarak kepekli, esmer ve sarı bulgur olmakla birlikte öğütme işleminden sonra birçok çeşide dönüşmektedir. Sarı bulgur, ülkemizde en fazla tercih edilen bulgur türüdür. Esmer bulgur daha çok bezostiye, golia alark bilinen bir buğday türünden üretilmekte olup sarı bulgura göre daha elastik olmaktadır. Kepekli bulgur ise durum buğdaydan üretilirken buğday kabuğunun daha ince soyulması ile elde edilmektedir. Lif içeriği bakımından diğerlerine göre daha zengin olduğu için diyetlerde oldukça sık tercih edilmektedir. Bu hammaddelerden üretilen bulgur türleri ise şunlardır:

 1. Pilavlık Bulgur: Ülkemizde kullanım açısından en yaygın bulgur türü olmaktadır.
 2. İri Bulgur: Bulgur pilavı için tercih edilebilirdir.
 3. İnce Köftelik Bulgur: Bulgur çeşitleri arasında en ince yapıdaki çeşittir.
 4. Köftelik Bulgur: En çok köfte yapımında kullanılan ince bulgur çeşididir.
 5. İnce Pilavlık Bulgur: Daha çok Doğu Anadolu ve İç Anadolu'da tercih edilen ince pilavlık bulgurun diğer ismi Midyat bulgurudur.
 6. Esmer Köftelik Bulgur: En sık kullanıldığı alan çiğ köfte yapımı olmaktadır.
 7. Esmer Pilavlık Bulgur: Buğday çeşitlerinden olan esmer buğdaydan yapılan bir çeşittir.
 8. Kepekli Köftelik Bulgur: Kepekli olan buğdayın daha ince çekilmesi ile elde edilmektedir.
 9. Kepekli Pilavlık Bulgur: Daha az soyulan buğdaydan elde edilmektedir.

Bulgurun Faydaları Nelerdir?

Bulgur fiyatı birçok baklagile göre uygun olmaktadır. Lif açısından oldukça zengin olan bulgur bağırsak çalışması için oldukça faydalıdır. Bu yönü ile de kilo vermek isteyenler için sıklıkla tercih edilmesinin yanında kana yavaş karıştığı için oldukça da tok tutucudur. Bulgur içerisinde B vitaminleri bulundurması itibari ile sindirim ve sinir sistemi açısından oldukça faydalı olmaktadır. Üstelik bu yapılarda oluşan veya oluşabilecek hastalıklara karşı da son derece koruyucu olmaktadır. Günümüzdeki hamile anneler, bebeklerinin zekâ seviyeleri ve sağlığı için folik asit takviyesi almaktadır. Bulgur içeriğinde folik asit bulundurması itibari ile hamile anneler tarafından oldukça tercih edilen bir tahıldır. Şeker hastaları birçok tahılı yiyemese bile bulgurun şeker hastalarına hiçbir zararı bulunmamaktadır.

Bulgur Fiyatları

Bulgur hem yapısı hem de içeriği itibari ile oldukça sık tercih edilen bir tahıl ürünüdür. Firmamızdan satın alabileceğiniz bulgur fiyatları bütçenize oldukça uygun belirlenmektedir. Verimli alanlarda yetiştirilen buğday hammaddesi ile üretilen bulgur çeşitlerimiz uygun koşullarda ve hijyenik alanlarda elde edilmektedir.

Pulluk.com'da bulgur ilanlarını ve bulgur fiyatlarını inceleyebilirsiniz. Pulluk.com üzerinden açılmış bulgur ilanlarına tekliflerde bulunabilir ve ya Pulluk Güvenli Ödeme ile hemen alabilirsiniz.