Binlerce İlanı Keşfedin!

Tarım, hayvancılık, meyve, sebze, küçükbaş, kümes hayvanı, hububat ve birçok şeyi bulabilirsiniz.


-
-

İLAN BİLGİLERİ

KONUM

FİYAT

Aramanıza uygun ürün için henüz ilan oluşturulmadı.

Çavdar Nedir?

Milattan önce 6500 yıllarında Asya bölgesinin güneybatı kısmında yetiştiği düşülen çavdar, çok soğuklara karşı dayanıklı olması ile birlikte buğdaygiller familyasındandır. Genel olarak kumlu ve yüksek yerleri tercih eden çavdarın boyu iki metreyi bulabilmektedir. Her ne kadar arpaya benzese de daha ince, dar ve kılıçları kısa olmaktadır. Buğdaydan sonra dünya genelinde en çok kullanılan gıda ürünü çavdar olmaktadır. Ayrıca birçok içeceğin hammaddesi olarak da kullanılan çavdar, sağlamlığı sayesinde örme şapka, çatı kaplaması, kâğıt, mukavva ve şilte dolgusu olarak da kullanılmaktadır. Birçok sebeple satın alabileceğiniz çavdarı firmamızdan güvenli bir şekilde satın alabilirsiniz. Firmamızda bulunan çavdar fiyatları bütçenize son derece uygun şekilde belirlenmektedir.

Çavdarın Özellikleri Nelerdir?

  • Çavdar B vitaminlerinden özellikle B6 ve B12 açısından zengin olmaktadır. Ayrıca bünyesinde protein ve karbonhidrat da bulunur.
  • Buğdaygiller içerisinde soğuğa en dayanıklı bitkidir.
  • Daha çok gevşek kumları ve yüksek yerleri tercih eder.
  • Verimsiz topraklarda bile yetiştirilebilir bir üründür.
  • Sonbahar mevsiminde ekimi yapılıp diğer yıl yaz ayında toplanır.
  • Buğdaygiller familyasına zarar verebilen böceklerden ve küllemeden etkilenmemektedir.
  • En sık kullanıldığı alan hayvan yemi ve un yapımı olmaktadır.
  • İçerisinde bulunan proteinler sayesinde çavdar unundan yapılan ekmek oldukça yumuşak ve esnek olmaktadır.
  • Çavdar fiyatı diğer baklagillere göre daha uygun olmaktadır.

Neden Çavdar Tüketilmelidir?

Günümüzde kilo vermek oldukça zor olmaktadır. Çavdar oldukça lifli bir yapıya sahip olduğu için kilo vermek isteyenler çavdar ekmeği ile kilo kontrolünü koruyabilmektedir. Üstelik yemek yendiği zaman sindirimi hızlandırdığı için diyetisyenler, kilo vermek isteyenlere sık sık önermektedir. Şeker hastaları, birçok besini yiyememektedirler. Son yapılan araştırmalara göre çavdar, şeker hastaları için zararsız bir besin olmaktadır.  Ayrıca içeriğindeki vitaminler sayesinde kan dolaşımı ve bağırsak kanseri hastalıklarını önlemektedir.

Menopoz dönemindeki kadınlarda oluşan kolesterol probleminde fayda sağlamaktadır. Meme kanseri hastaları için önerilmektedir. İçeriğinde bulunan magnezyum, fosfor, selenium ve manganez maddeleri insan vücudu için oldukça önemli olmaktadır. Çavdardan yapılan ekmek yenildiği zaman tanecikler büyüyüp geç parçalandığı için tokluk hissi yaratmaktadır. Çavdar vücuda girdiği zaman bağırsaktaki toksik maddeleri bağlayarak vücuttan atılmasını sağlamaktadır. Bu sayede de bağırsak kanseri gibi birçok hastalığı önlemektedir. Menopoz döneminde kadınların hormonal olarak birçok şikâyeti bulunmaktadır. Çavdar, vücuda girdiği zaman doğal östrojen gibi davranarak bu etkileri azaltmaktadır.

Çölyak Hastalığı ve Çavdar

Çölyak hastalığı bulunan kişiler ömür boyu gluten içeren gıdalardan uzak durmalıdır. Bu yüzden de bu hastalığı olan kişilerin ömür boyu beslenmelerine dikkat etmeleri gereklidir. Bu da bazı vitaminlerin ve besinlerin alımını zorlaştırmaktadır. Çavdar bu açıdan hem besleyici hem de doyurucu olması ile bu kişiler tarafından oldukça tercih edilmektedir.

Çavdar Fiyatları

Çavdar, kalsiyum, magnezyum, demir gibi maddeleri sayesinde erken yaşlanmayı ve kırışıklıkları önlemektedir. Ayrıca kilo alıp verme sonucunda oluşan sarkmalara da iyi gelmektedir. Nemlendirilmiş yüze çavdar sürülmesinden sonra on beş dakika bekletilmelidir. Böylece çavdar içerisinde bulunan birçok madde yüzde emilerek cildi beslemektedir. Çavdar ilanları birçok yerde bulunmaktadır. Fakat çavdar satın alınırken tazeliği, kalitesi gibi birçok unsura dikkat edilmesi gereklidir. Firmamızdan satın alabileceğiniz çavdar, oldukça elverişli topraklarda ve doğal biçimde yetiştirilmektedir. Üstelik toplanma aşaması ve paketlenme aşaması profesyonel kişiler tarafından ve hijyenik ortamlarda yapılmaktadır.