Binlerce İlanı Keşfedin!

Tarım, hayvancılık, meyve, sebze, küçükbaş, kümes hayvanı, hububat ve birçok şeyi bulabilirsiniz.


-
-

İLAN BİLGİLERİ

KONUM

FİYAT

Aramanıza uygun ürün için henüz ilan oluşturulmadı.

Çeltik Nedir? Çeltik Fiyatları, Çeltik İlanları

Uzun veya yuvarlak tanelere sahip olan çeltik, kabuğundan ayrılmamış ya da işlenmemiş pirinç tanesi olarak tanımlanabilir. Dünyada buğday ve mısırdan sonra en fazla ekimi yapılan bitki olarak bilinmektedir. Beyaz ya da sarımsı renkte olabilir ve gelişimi su içinde gerçekleşir. Boyu 50-80 cm kadar uzayabilmektedir. Taneleri karyopsis ile onu saran iç kavuz ve kapçık ismi verilen bölümlerden oluşur. Harman sonrasında kavuzlarda ayrılmayan ürüne çeltik adı verilirken, kavuzları soyulup parlatılan son ürüne de pirinç adı verilir.  Yüksek besin değerine sahip olan çeltiğin en fazla üretimini yapan ülkeler Çin, Hindistan, Bangladeş, Endonezya gibi Asya ülkeleridir. Asya kıtası dışında Brezilya ve ABD'de de üretimi yapılır. Aynı zamanda çeltik, dünya nüfusunun neredeyse yarısından fazlasının temel beslenme kaynağıdır.

Türkiye'de Çeltik Üretimi

Çeltiğin M.Ö. 3000 yıllarında Güney Hindistan'da ortaya çıktığı ve oradan Çin'e doğru yayıldığı bilinmektedir. Türkiye'ye ise yaklaşık 500 yıl önce gelmiştir. Türkiye'de başlıca pirinç üretim yerleri Marmara, Karadeniz ve Ege bölgeleridir. Pirinç üretiminde ilk sıralarda olan iller ise Edirne, Çorum, Samsun, Sinop, Balıkesir, İzmir, Kastamonu, Manisa olarak sıralanır.

Çeltik Faydaları

Besin değeri oldukça yüksek olan çeltiğin içerisinde protein, karbonhidrat, fosfor, yağ, kalsiyum, demir, sodyum, potasyum ve B1, B2, B3 vitaminleri bulunur. Ayrıca insan sağlığına da çeşitli faydaları vardır. Bunlar;

  • Kan şekeri oranını sabitler.
  • Böbrek taşı oluşmasını engeller.
  • Yükselen tansiyonu düşürür.
  • İçerdiği maddeler sayesinde kansere yakalanma riskini azaltır.
  • Sedef gibi deri rahatsızlıklarına iyi gelir.
  • Alerjen bir yapısı yoktur. Bu sebeple 6. ayını dolduran bebeklerin beslenmesinde kullanılabilir.
  • İçerdiği  lif oranı nedeni ile hazmı kolaydır.

Neden Çeltik Tüketilmelidir?

Tüketilen gıdaların kalori değerinin yüksek olması ve organik gıda bulmanın zorluğu ile günümüzde kilo vermek zordur. Kilo vermek isteyenlere diyetisyenlerin yazdığı diyet listelerinde ilk sırada pirinç ya da çeltik yer alır. Hem yüksek besin değeri hem de kan şekerindeki etkisi ile tüketimi önerilen bir besindir. İçeriğindeki protein, fosfor, kalsiyum ve diğer vitaminler vücut için önemlidir. Glüten alerjisi ya da hassasiyeti olan kişiler için kurtarıcı bir besindir. Un haline de getirilerek kullanımı mevcuttur.

Kolesterol içermez. Kalp ve damar hastalıklarına iyi gelir. İçerisinde zararlı yağlar bulunmaz. Bu nedenle tam bir perhiz besinidir. İçerisinde karbonhidrat miktarı bol olduğu için enerji kaynağıdır. Vücuda bolca yakıt sağlar ve aynı zamanda beynin işleyişine yardımcı olur. Alzheimer hastalığının oluşumuna neden olan tehlikeli toksinlerin etkilerini engeller. Çeltik fiyatları sağladığı faydalar göz önüne alındığında oldukça uygundur.

Çeltik İlanları

Bakliyat satışı yapılan yerlerde sık sık çeltik ilanları karşımıza çıkmaktadır. Glütensiz olması ve ununun pek çok tarifte kullanılmasının yanı sıra yemeklerde de öğün olarak tüketilmektedir. Çeşitli sebzelerle ve et, balık, tavuk gibi ürünlerle de kullanımı uygundur. Kaliteli bir besin kaynağı olması sebebiyle sofralarda yer almaktadır. Online satış yapan e-ticaret sitelerinden ve marketlerden kolaylıkla temin edilebilir. Besleyici ve faydalı olan bu ürünün serin ve kuru yerde muhafaza edilmesi gerekir. Tüketmeden önce fazla yıkamak besin kaybına yol açabilir. Ayrıca satın alırken kirli olmamasına da dikkat etmek gerekir. Çeltiğin nişasta oranı fazla olduğu için hasatından sonra 1 yıl içinde tüketimi uygundur. Çeltik fiyatı diğer baklagillere göre uygundur. Değeri her geçen gün artmakta olan bir besindir.