Binlerce İlanı Keşfedin!

Tarım, hayvancılık, meyve, sebze, küçükbaş, kümes hayvanı, hububat ve birçok şeyi bulabilirsiniz.


-
-

İLAN BİLGİLERİ

KONUM

FİYAT

Aramanıza uygun ürün için henüz ilan oluşturulmadı.

Karabuğday Nedir?

Diğer adı greçka olan karabuğday kuzukulağı ailesinden minik bir bitkidir. Daha çok kurak ve serin iklimlerde yetiştirilebilen karabuğday, zengin besin ögelerine sahiptir. İçinde bol miktarda B vitamini, lif ve magnezyum olan bu bitki aynı zamanda yaklaşık 13 gr protein, 450 gr potasyum ve 18 mg kalsiyum bulundurmaktadır. Bu gramlar hesap edilirken karabuğdayın 100 gr olduğu varsayılmıştır. Gluten içermeyen bu bitki, çölyak hastalarına ve gluten alerjisine sahip bireylere iyi bir besin kaynağı oluşturmaktadır. Yapısından dolayı tahıldan daha çak kabuklu yemiş türü ile anılan bitkinin yalnızca tohumları tüketilmektedir. Tadında baskın bir özellik yoktur, daha çok bulgur tadına sahiptir. Ayrıca karabuğday zengin besin ögelerine sahip olduğu için diyetlerde de sık sık tercih edilmektedir.

Karabuğday fiyatı her bölgede farklı olarak belirlenmektedir. Bölgelere özgü tüketilme sıklığı bitkinin fiyatını etkileyen özelliklerdendir. Faydaları ise her yerde bilinmektedir. Karabuğdayın içinde yer alan potasyum, hipertansiyonu önlemede ilk safhalarda yer almaktadır. Ayrıca yine yüksek kolesterolü de düşürmekte ve kolesterol hastalarına destek olmaktadır. Düzenli olarak karabuğday tüketen bireylerde kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riski azalmaktadır. Potasyumun yanı sıra bolca magnezyum bulunduran bu bitki kan şekerini dengelemekte ve diyabet hastalarına yardımcı olmaktadır. İçerisinde yer alan lifli yapı sayesinde boşaltım sistemine ve sindirim sistemine iyi gelen bitki, bağırsak sağlığını korumada son derece etkilidir. Diyetlerde sık sık görülen gıda, içerisindeki düşük yağ miktarı sayesinde zayıflamak isteyenler için idealdir.

Karabuğday İlanları

İnternette yer alan karabuğday ilanları sayesinde bitki tohumuna hızlı bir şekilde ulaşmanız mümkündür. Son derece yararlı olan ürünün adı pek çok kişi için yabancı gelse de içindeki kolin karaciğer yağlanmalarını azaltmakta ve daha sağlıklı bir yaşam sunmaktadır. Pek çok yemekte rahat bir şekilde kullanılabilen bu bitki, çorbadan pilava çeşit çeşit yemeklere tat katmaktadır. Un haline getirilmiş karabuğday ise hamur işlerinde kendine yer bulmaktadır. Karabuğdayın en çok tohumu tüketilse de kabukları da kullanılmakta ve kabuklarından yastık yapılmaktadır. Bu yastık baş ve boyun ağrılarından şikâyet edenler için idealdir. Huzurlu bir uyku çekmek isteyenler karabuğday kabuğundan üretilmiş bir yastık alabilir. Ayrıca karabuğday kabuklarından torba üretiminde de yararlanılmaktadır.

Karabuğday Fiyatları

Karabuğday fiyatları uygun olmasından ve son derece yararlı bir bitki olduğundan sık tercih edilmektedir. Özellikle çölyak hastası bireylerin diyetlerine ve glutene karşı hassas olan insanların beslenme listesine bu bitki konulmaktadır. Tüketildiğinde uzun süre tokluk hissi veren karabuğday; B1, B5 ve B9 vitaminleri ile saç tellerini besleyerek güçlü ve sağlıklı bir saç oluşturmaktadır. Haşlandıktan sonra salata içine konabilen karabuğday çeşit çeşit yemeğe de lezzet katmaktadır. Greçka olarak da anılan bu ürün, yüksek vitamin ve mineral değerine sahiptir. İçerisinde yer alan B1 vitamini ile kolesterolü azaltan greçka, damarlara esneklik ve güç kazandırmaktadır. Yaklaşık %13 ile %15 arasında protein değerine sahip olan karabuğday, tok tutması ile bilinmektedir. Bitki içerisinde pek çok açıdan zararlı olan gluten bulunmamakta ve bu nedenle bağırsak dostu sayılmaktadır. Bu nedenle sindirim sisteminde sorun olan insanlar için de bu bitki ideal bir seçim olacaktır.

En uygun fiyatlı karabuğday ilanlarını pulluk.com'da bulabilir. Karabuğday ilan sahiplerine teklif verebilir, dilerseniz Pulluk Güvenli Ödeme Sistemi ile alışverişinizi gerçekleştirebilirsiniz.