Binlerce İlanı Keşfedin!

Tarım, hayvancılık, meyve, sebze, küçükbaş, kümes hayvanı, hububat ve birçok şeyi bulabilirsiniz.


-
-

İLAN BİLGİLERİ

KONUM

FİYAT

Aramanıza uygun ürün için henüz ilan oluşturulmadı.

Mahlut Nedir?

Mahlut buğdayla çavdarın veya yulaf ile çavdarın karıştırılarak ekilmesinden meydana gelen tohumdur. Çavdar bitkileri tohum dökmeye çok meyilli olduğu için kendisinden sonra ekilecek olan tahılların saflığını bozar. Buğday tarlalarında çavdar bazen o kadar çok olur ki alınan buğday ürününde çavdar oranı %20’yi geçer. Bu ürüne mahlut adı verilir. Zirai karantina kontrolüne tabi bitki ve bitkisel ürünler listesi arasında buğdayla birlikte yer alır. Tahıl grubu içerisinde yer alan mahlut, tarla ürünleri ekim alanları içerisinde, 18.3 milyon hektar alanı ve %75’lik ekiliş oranı ile tahıllar arasında ilk sırada yer alır. Tahıl ekili alanların %3’ünde yulaf, darı, arpa, çavdar, kaplıca, pirinç, kuş yemi ile birlikte mahlut yer almaktadır. Mahlut üretimi, eskiye göre hızla azalmakta olan ve gelecekte tarımı tamamen terk etmesi muhtemel tahıl türüdür. 2011 – 2015 yılları arasında Mahlut unu İhracatında ilk beş ülke arasında Türkiye birinci sırada yer almıştır. İkinci sırada Kazakistan, üçüncü sırada Pakistan yer alırken sonrasında Almanya ve Belçika gelmiştir. İhracat yapılan ülkeler arasında ise %45,4 ile Irak ilk sırada yer alırken ikinci sırada Suriye ve sırasıyla Angola, Filipinler ve Yemen yer almıştır.

Mahlut Fiyatları

İthal edilen mahlut unu ve mahlut fiyatı için tohumluk olmayan buğday, mahlut, arpa ve mısırda gümrük vergisi oranı Resmi Gazetede yayımlanan “İthalat Rejimi Kararına Ek Karar” ile 30.04.2021’e kadar sıfırlanmıştır. Ayrıca Toprak Mahsulleri Ofisi her yıl hububat fiyatlarını belirlediğinden çeşitli hububat borsalarında belirlenen fiyatın üzerinde arz talep doğrultusunda fiyatlanmalar gerçekleşmektedir. Mahlut fiyatları diğer hububat ürünlerine göre daha uygun fiyatlarda seyretmektedir. Her türlü tarımsal arazide yetişebilen bir bitki olması mahlut için büyük avantaj sağlamaktadır, mahlut tüm hububat borsalarında işlem görmektedir.

Toprak Mahsulleri Ofisine, buğday ve mahlut için ayrılan tarife kontenjanında son yıllarda artış görülmüştür. Kontenjan dahilinde gümrük vergisiz mahlut ithalatı yapılabilmektedir. Ziraat Mühendisleri odası tarafından yapılan açıklamalarda, kalkınmanın üretim ile olacağına işaret edilerek tarım sektöründe mahlut ve buğday ihracatının değil ithalatının yasaklanmasının önemi üzerinde durulmuştur.

Mahlut İlanları

Tahıl, un ve yem sektörü içerisinde soğuğa ve kurağa karşı en dayanıklı ürünlerden biri olduğundan ve tanelerinde yüksek oranda karbonhidrat, protein ve düşük miktarda yağ bulunduğundan hayvan yemi ve ekmek yapımında kullanılır. Tarım ve zirai ürünlerin satıldığı market ve pazarlarda bulunabilir. Ayrıca internet üzerinde çeşitli platformlarda da satılmaktadır. Farklı pazar yerlerinde satıldığından kilogram fiyatlarında değişiklikler olabilir. Glutensiz olması ve çölyak hastalarının da rahatlıkla kullanabilmesi sebebiyle fiyatları artışa geçmiş bulunmaktadır.

Toprak mahsulleri ofisi tarafından zaman zaman çıkılan ihalelerde mahlut ilanları verilmektedir. İstanbul İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği de yılın belirli dönemlerinde mahlut ihracatı için İran ve çeşitli ülkelere pazar payını artırmak ve iş birliklerini geliştirmek amacıyla, yerli üreticileri yabancı satın alma yöneticileri ile bir araya getiren iş gezileri düzenlemektedir. İthalat hacmi geniş pazarlara bakıldığında, Türkiye’nin ilk onda yer alan ülkeler arasında oldukça