Binlerce İlanı Keşfedin!

Tarım, hayvancılık, meyve, sebze, küçükbaş, kümes hayvanı, hububat ve birçok şeyi bulabilirsiniz.


-
-

İLAN BİLGİLERİ

KONUM

FİYAT

Aramanıza uygun ürün için henüz ilan oluşturulmadı.

Mısır Nedir?

Buğdaygiller ailesinden olan mısır, üretimi binlerce yıl öncesine dayanan nadir tarım ürünlerinden biridir. Boyu 1 ile 2 metre arasında yükselen mısır, bitki üzerinde yetişen koçanlar şeklinde ortaya çıkmaktadır. Bir koçan üzerinde 100 ile 200 arasında dane bulunması bakımından oldukça bereketli ve karlı bir tarım ürünüdür. Mısırlar tropik, subtropik ve ılıman bölgelerde rahatlıkla yetişen bitkilerdir. Bu bakımdan dünyanın hemen hemen her yerinde tarımı yoğun bir şekilde yapılmaktadır. Ülkemizde her alanda yetiştirilebilen bir ürün olmasının yanında tarımı en çok yapılan bölge Karadeniz Bölgesi’dir. Çok büyük alanlarda yetiştirilmesine rağmen ülke ekonomisine katkısı %20’lik bir oranda kalmaktadır. Akdeniz Bölgesi’nde daha az alanda üretilmesine rağmen alınan verim yüksek olup %45 civarındadır. Antartika gibi buzul olan bölgeler dışında dünyanın her noktasında yer edinmiştir. İklim faktörleri gönüne alındığında ülkeler arasında büyük verim farkları görülmektedir. Buğday ve çeltikten sonra tanelik mısır dünyada tarımı en fazla yapılan bitkidir.

Mısırın kullanım alanı oldukça geniştir. Hem insan besinlerinde hem de hayvan yemlerinde kullanılmasının yanında değişik sanayi kollarında da ham madde olarak kullanılan bir üründür. Dünya genelinde üretilen mısırın %65-70’i hayvan beslenmesinde kullanılır. %20’lik bir kısmı ise direkt olarak insanlar tarafından kullanılmakta ve geriye kalan %10’luk kısım ise sanayide kullanılmaktadır. Her bir içeriği farklı bir değere sahip olan mısır ekonomik bakımdan da karlı bir üründür ve mısır fiyatları da kullanımına göre değişmektedir. Öğütülerek un haline getirilip mısır ekmeği olarak kullanılmaktadır. Bunun yanında yağı da çıkarılır ve nişasta da elde edilerek birçok sanayi ürünü elde etmek mümkün olmaktadır.

Mısır Fiyatları

Dünyada ve Türkiye’de geniş bir ekim alanı olan mısır çok önemli bir tarım ürünü olmaktadır. Birçok alanda yem ve besi kaynağı olarak kullanılmasının yanında sağlık açısından da faydalı bir üründür. Hem dane olarak yemeklerde kullanılmakta hem de kaynatılarak suyundan faydalanılmaktadır. Geniş üretim ve kullanım alanına sahip olması fiyatlarında da değişiklikler olmasına sebep olmaktadır. Yağışa bağımlı birçok bölgede beklenen yağışlar alınamayınca verim düşmektedir. Verimin düşmesi az ürün elde etmeye neden olacağından mısır fiyatları da yüksek olabilmektedir. Genel olarak ülkemizde üretilen mısır tüketim ihtiyacını karşılayamamakta ve ithal edilmesine sebep olmaktadır. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) bu durumları göz önünde bulundurarak bir fiyat belirlemektedir. Genel olarak faydalarının yanında ve diğer bakliyatlara göre mısır fiyatı çok yüksek olmayan bir üründür. Kilo ve ton olarak satışı yapılmaktadır. Seneden seneye farklılık gösteren fiyatlar her sene bir miktar yükselmektedir.

Mısır İlanları

Kaliteli ve üretimi çok fazla zor olmayan mısır, üreticisine birçok fayda sağlamaktadır. Mısırın fiyatını beğenmeyen üreticiler TMO’nun belirlediği fiyatların çok az dışına çıkarak kendileri yeni fiyatlar belirlemektedirler. Mısırı satın alan devlet işletmelerinin yanında birçok fabrika da kendi alımını yapmaktadır. Bu fabrikalar özelden satışa sunulan tanelik mısır ilanlarına bakmaktadırlar. Mısırı elinde kalan üreticiler kendi şehirlerindeki yayın organlarını kullanarak ilan vermekte ve ürünlerini satmaya çalışmaktadırlar. Bu ilanların çoğu da internet sayfalarında verilmektedir. Bu internetteki mısır ilanları sayesinde ülkenin her yerinden çiftçiler iletişime geçerek mısırlarını satma imkanı bulmaktadır.

İsterseniz en uygun fiyatlı mısır ilanlarına Pulluk.com'dan inceleyebilir, mısır ilanı sahiplerinde tekliflerde bulunabilir ya da Pulluk Güvenli Ödeme sistemi ile direkt olarak mısır satın alabilirsiniz.