Binlerce İlanı Keşfedin!

Tarım, hayvancılık, meyve, sebze, küçükbaş, kümes hayvanı, hububat ve birçok şeyi bulabilirsiniz.


-
-

İLAN BİLGİLERİ

KONUM

FİYAT

Aramanıza uygun ürün için henüz ilan oluşturulmadı.

Pirinç Nedir?

M.Ö. 300'lü yıllarda Himalaya Dağları'nın eteklerinde keşfedilen pirinç, bütün dünyadaki nüfusun yarısının besin maddesi olmaktadır. Keşfedilmesinin ardından birçok imparator ve devlet için oldukça büyük bir öneme sahip olan pirinç, insanlık için önemli bir gıdadır. Pirinç manevi anlamda bereketi temsil etmektedir. Bu yüzden de birçok kültürün düğün geleneklerinde yerini almaktadır. Pirinç baklagillere oldukça benzetilse bile yetiştirilirken bol su istemektedir. Pirinç sıcaklığa göre 1 ya da 2 yıllık olabilen hatta boyu 1 buçuk metreyi bulabilen bir bitki türü olmaktadır. İlk başta dil olarak büyüyen ve oldukça düzgün yaprakları olan pirinç tanelenmeye başlayınca eğilerek suya girmektedir. Pirinç suyu iyi emen çamurumsu topraklarda yetişebildiği için belli başlı bölgelerde yetişmeye müsait olmaktadır. Pirinç üretimi yapan kişiler yılda 2 kez pirinç alımı yapabilmektedirler.

Pirinç Çeşitleri Nelerdir?

1- Osmancık Pirinç

Sulak bölgeleri tercih eden Osmancık pirinç en çok Trakya bölgesinde yetişse bile Samsun Bafra bölgesinde de yetişebilmektedir. Diğer pirinç türlerine göre daha uzun, camsı, geniş ve mat bir görünüme sahip olan Osmancık pirinci, daha çok pilav yapımında kullanılmaktadır. Ayrıca firmamızdan satın alabileceğiniz Osmancık pirinci ile dolma, sebze yemeği veya tatlı yapılabilmektedir.

2- Baldo Pirinç

Camsı, mat bir özelliğe sahip olan iri taneli baldo pirinç, Türkiye'de en fazla tercih edilen pirinç türleri arasındadır. Firmamızdan satın alabileceğiniz baldo pirinç içeriğinde protein ve karbonhidrat bulundurmaktadır. Baldo pirinç kullanımı sırasında oldukça iyi su çektiği için dolmalık veya pilavlık olarak tercih edilse bile sebze yemeklerinde de kullanılabilmektedir. Ayrıca firmamızın pirinç ilanları arasından en fazla tercih edilen türdür.

Pirinç Faydaları Nelerdir?

 • Pirinç en fazla B vitaminleri bakımından zengin olmaktadır. Bu vitaminler insan vücudunda bağışıklık sistemi güçlenmesinde ve kansere karşı korunmada oldukça önemli olmaktadır. B vitamini eksik olan kişiler depresyon ve Alzheimer gibi birçok hastalığa yakalanabilirler.
 • Fosfor, D vitamini, kalsiyum açısından zengin olan pirinç, cilt, tırnak ve kemik gelişimi için oldukça önemli olmaktadır.
 • İshal olan bir kişi bağışıklık sistemi açısından zayıflamaktadır. Pirinç, ishale iyi gelirken vücuttaki su dengesini de korumaktadır. Ayrıca hazımsızlığı da önlemektedir.
 • Sindirim sistemine iyi gelen pirinç, anne sütü bileşeni olan amino asit açısından da zengin olmaktadır.
 • Pirinç, insan vücudunda büyüme hormonu, enerji üretimi, yaraların iyileşmesi için önemli olan lösin açısından zengindir. Lösin maddesi, kan şekerini düzenlerken yağları enerjiye dönüştürmektedir.
 • Pirinç içerisinde bulundurduğu folik sit sayesinde kişilerde rahim kanserini, kolon kanserini, göğüs kanserini, beyin kanamasını önlemektedir.
 • Alerjen gıdalara karşı hassas olan kişiler gönül rahatlığı ile pirinç tüketebilmektedir.
 • Protein açısından oldukça zengindir.
 • Çölyak hastaları gluten kullanamamaktadır. Fakat pirinç, gluten içermediği için bu tür hastalar pirinç tüketebilmektedirler.
 • Sporcular karbonhidrat alımı için sık sık tercih etmektedirler.
 • Çok fazla enerji yakımı yaptığı için tek başına kilo aldırmamaktadır.

Pirinç Fiyatları

İnsan vücudu için önemli bir yere sahip olan pirinç fiyatları firmamızda oldukça uygun şekilde belirlenmektedir. İstediğiniz çeşidi istediğiniz miktarda bütçenize uygun olarak satın alabilirisiniz. Pirinç alırken en çok dikkat edilen unsur kalitesi ve yapısı olmaktadır. Firmamız tarafından satın alabileceğiniz pirinç çeşitlerimiz gerekli yerler tarafından denetlenmiş ve kalitesi ispatlanmıştır. Siz de güvenli bir şekilde uygun pirinç fiyatı istiyorsanız bizi tercih edebilirsiniz.

İsterseniz Pirinç ilanlarını ve pirinç fiyatlarını Pulluk.com'da inceleyebilir, Pulluk.com üzerinden ilanlara teklifler verebilir ya da istediğiniz ilanı Pulluk Güvenli Ödeme ile hemen alabilirsiniz.