Binlerce İlanı Keşfedin!

Tarım, hayvancılık, meyve, sebze, küçükbaş, kümes hayvanı, hububat ve birçok şeyi bulabilirsiniz.


-
-

İLAN BİLGİLERİ

KONUM

FİYAT

Aramanıza uygun ürün için henüz ilan oluşturulmadı.

Tritikale Nedir? Tritikale Fiyatı, Tritikale İlanları

Tritikale bitkisi melez bir yapıya sahiptir. Tarım alanlarının fakir olarak tanılandırıldığı bölgeler için dekarda daha fazla verim almak amacıyla ıslah edilmiştir. Dünya nüfusunun hızla arttığı değerlendirildiğinde oluşabilecek bir kıtlıkta önemli bir rol oynaması nedeniyle üretilmektedir. Buğday ve çavdar bitkilerinin melezlendirilmesi sonucu oluşan tritikale, günümüzde çavdar melezi ve makarnalık buğdaydan elde edilir. Marjinal ve kıraç tarım alanlarındaki uyarlaması ve mahsuldeki randıman potansiyelini ana olan makarnalık buğdaydan, baba olan çavdardan ise soğuk ve asitli topraklarda yetişme özelliğini almıştır. Tritikale çavdar ve buğdayın kaliteli ve yüksek verim ile yetişemediği tarım arazilerinde çok daha verimlilik potansiyeline sahiptir. Özellikle kötü yetiştirme koşulları ile az yağış alan tarımsal alanlardaki yüksek dayanıklılık nedeniyle diğer ürünlere göre daha fazla tane alma imkânı sağlar.

Problemli, zehirlenmiş (fazla miktarda bor madeni bulundurma vb.), hastalıkların dadandığı, besin eksikliği olan ve tuzlu tarımsal arazilere iyi uyum gösterir. Günümüzde kanatlı hayvanlarda mısır bitkisi yerine ve sığır yemi olarak kullanılan tritikale, yem fabrikalarınca Orta Anadolu, Trakya, Marmara ve Ege bölgelerinde aranılan bir bitkisel ürün olmaya başlamıştır. Hayvan besiciliğinde çok miktarda kullanılan buğday bitkisinin yem olarak kullanılmasının azaltılmasının yanı sıra soya, mısır gibi görece diğer yemlere göre pahalı olan mahsulden maddi olarak tasarruf edilmesi maksadıyla tritikale üretim ve yetiştiriciliği önem kazanmaktadır. Her hava şartında ve verimsiz arazilerde dahi buğday ve arpa bitkisine göre daha mukavim ve verimli olması nedeniyle ikame ürün konumuna getirmiştir. Hem tanesinden hem de otundan yararlanılması nedeniyle tek mideli, geviş getiren ve kanatlı hayvanlarda yemlik olarak beslenmelerinde kullanılması üretimini artıran başlıca sebeplerden biridir.

Tritikale fiyatı bakımında az bir maliyet ile diğer yemliklere göre daha ucuz olmasında ötürü talebi her geçen gün katlanarak artmaktadır. Toprak hazırlığı ve ekimi kışlık hububat bitkisi olan buğday gibidir. Yazlık bitkilerden olan ayçiçeği, mısır ve pamuk benzeri ürünlerin hasat edilmesinden sonra arta kalan bitki parçalanarak toprak ile karıştırılır. Trakya ve Orta Anadolu bölgelerinde Ekim, diğer kalan bölgelerde ise Kasım ayında ekimi yapılır. Mibzer ile yapılan tritikale ekimi, mahsulde verim artırıcı bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Olası tohum hastalıklarına karşı ekim öncesi ilaçlama yapılması gerekmektedir.

Tritikale Fiyatı

Toprak Mahsulleri Ofisi her yıl hububat fiyatlarını belirlemekte olup çeşitli hububat borsalarında ise bu fiyatlar üzerinde arz talep doğrultusunda fiyatlanmalar gerçekleşmektedir. Tritikale fiyatı diğer hububat ürünlerine göre daha uygun fiyatlanmalara neden olmaktadır. En büyük artısı buğday ve çavdar melezi olması nedeniyle az yağış alan iklimsel bölgeler ve kıraç topraklar benzeri hemen hemen her türlü tarımsal arazilerde yetişmesidir. Tritikale İlanları incelendiğinde tüm hububat borsalarında işlem gördüğü için tarım işi ile uğraşanlar tarafından gözde ilanlar olarak belirtilmektedir.

Tritikale İlanları

Bölgesel hububat borsaları başta olmak üzere zirai tarım işi ile uğraşan tüccarların vitrinlerinde tritikale tohumlarının her türü her keseye uygun olarak bulunabilmektedir. Hububat borsaları ve hububat ticareti ile uğraşanların yanı sıra çiftçilerin kendi ürünlerini internet üzerinden çeşitli web ve alışveriş siteleri vasıtasıyla Tririkale İlanları verdikleri ve satışlarını bu vasıtalar ile yaptıkları da karşımıza çıkmaktadır.

Pulluk.com üzerinden tritikale ilanlarını ve tritikale fiyatlarını inceleyebilirsiniz. Pulluk.com'da açılmış olan tritikale ilanlarına teklifler verebilir hatta Pulluk Güvenli Ödeme ile hemen alabilirsiniz.