Binlerce İlanı Keşfedin!

Tarım, hayvancılık, meyve, sebze, küçükbaş, kümes hayvanı, hububat ve birçok şeyi bulabilirsiniz.


-
-

İLAN BİLGİLERİ

KONUM

FİYAT

Aramanıza uygun ürün için henüz ilan oluşturulmadı.

Yulaf Nedir?

Yulaf besin değeri yüksek olan bir tahıl çeşididir. İçeriğinde gluten barındırmaması sebebiyle en sağlıklı tarım ürünlerinden biridir. Oldukça sert olan yulafın sert yapıya sahip olması pişirilmesinde sorun oluşturmaktadır. Bu yüzden ya öğütülerek ye da ezilerek paketlenen türleri kahvaltılarda da yulaf ezmesi olarak tüketilmesine olanak tanımıştır. Her geçen gün sağlıklı ürünlere olan rağbetin artmasıyla yulafın önemi de artmaktadır. Bünyesinde barındırdığı yüksek besin değeri ile ekmek, bisküvi, kurabiye ve bebek mamalarında yoğun olarak kullanılmaktadır. Diğer tahıllara oranla sağlıklı olan yulaf kalp sağlığını korur, kolesterolü dengeler ve kalp ritmini düzenlemektedir. Cilt lekelerinin geçmesine yarar ve kilo vermekte büyük etki yapmaktadır. Yulafın yapısında vücut için gerekli vitamin ve mineraller yeterli bir şekilde bulunmaktadır. Karbonhidrat ve lif bakımından zengin olmasıyla beraber diğer tahıl çeşitlerine göre protein ve yağ bakımından da daha yüksek oranlar içermektedir.

Doğadan saf olarak alınan yulafın içinde gluten olmamaktadır. Ancak hasat zamanı çoğu kez buğdayla karışarak buğdayın glutenini almaktadır. Bu sebeple gluten tüketmesi yasak olan bireyler ya saf yulaf tüketmeli ya da sertifikalı ürünler tüketilmelidir. Yulaflar kuraklığa ve soğuğa dayanıklı olmayan bir tahıldır. Fakat diğer tahıllara göre zengin ve mineralli toprak olmasa da hafif nemli her alanda yetişebilmektedir.

Yulaf Çeşitleri

Birçok tahılda olduğu gibi yulaf türleri de farklılaşmaktadır. Bu çeşitler doğada farklı şekillerde bulunmaktadır.

Beyaz Yulaf

Yulaf tahılının alt türü olan beyaz yulaf dünyada kültür yulafı olarak %2-3 oranında yetiştirilmektedir. Yulaf ezmesi yapımında yoğun olarak kullanılmaktadır. Diyabet hastaları için sağlıklı bir besin olduğundan doktorlar tarafından önerilmektedir. Cilt ve sivilcelerde de etkili olan bir tahıldır.

Kırmızı Yulaf

Kırmızı yulaf çeşidi de kültür yulafı olarak tarımı oldukça fazla olan bir tahıl olmaktadır. Beyaz yulaflara oranla kırmızı yulaflar daha iri salkım ve tanelere sahiptir. Boyları türdeşlerine göre daha uzun olmakta ve başakçıklara da sahip olmaktadır. Dış taraflarındaki renk koyuluğu ve başakçıklarındaki koyu renkler kırmızı yulaf olarak anılmalarına sebep olmuştur. Kurabiye ve yulaflı bisküvi yapımında kullanılmaktadır.

Yabani Yulaf

Yabani yulaflar içi boş olan bir çeşittir. Yaprakları uzun, yeşil ve koyu bir haldedir. Yabani yulafların tohumları diğer tohumlara göre ince, uzun, koyu renk ve tüylüdür. Yabani yulaflar bir tahıl tarlasını istila edip elde edilecek ürün kalitesini büyük ölçüde düşürmektedir. Buğday tarlalarında yetişen yabani yulaflar verimi düşürmektedir. Bu yüzden ekimde dikkat edilmesi gerekilen bir bitki çeşididir.

Yulaf Fiyatları

Ülkemizdeki tahıl ekim alanları göz önüne alındığında yulaf çok aşağılarda kalmaktadır. Türkiye sınırları içerisinde diğer tahıllara göre ekilme oranı %2’dir. Bu da düşük bir oran olmaktadır. En çok Marmara Bölgesi’nde yetiştirilmektedir. Düşük maliyetli olması yulaf fiyatı oranlarının düşük seyirlerde olmasına sebep olmaktadır. Bu fiyat düşüklükleri ile en çok hayvan yemi olarak tüketimi yapılmaktadır. Fiyatlarını diğer tahıllarda olduğu gibi Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) belirlemektedir. İnsan sağlığındaki önemi anlaşıldığı takdirde diğer tahıllardan daha yüksek yulaf fiyatları olacağı düşünülmektedir.

Yulaf İlanları

Yulaf ilanları çoğu yerde bulunan ilanlardır. Özellikle internette bu ilanlara rastlamak mümkündür. Bunun yanında TMO’nun da verdiği ilanlar bulunmaktadır. Bu tahıla ihtiyaç duyulması anında birçok özel ilanla alım ve satım işlemleri yapılabilmektedir.

Pulluk.com'da  Yulaf fiyatlarını ve yulaf ilanlarını inceleyebilirsiniz. Pulluk.com üzerinden açılmış olan ilanlara tekliflerler verebilir ve ya Pulluk Güvenli Ödeme ile hemen alabilirsiniz.